25/11/2024

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Navzdory lukrativní smlouvě ho londýnský Arsenal FC vyřadil ze soupisky pro všechny soutěže. Fotbalový záložník Mesut Özil zažívá hořký pád, který dost možná způsobily jeho politické názory.
Zdroj fotografie: Pixabay.com

Politiku a sport si můžeme představit jako dva dílky skládačky naprosto odlišnými tvarů, které při pokusech o násilné propojení napáchají mnohem více škody než užitku. Vyprávět by mohl například Mesut Özil, jehož kontroverzní politické názory dost možná zadupaly i poslední špetku naděje v zářivou budoucnost. Ačkoli svého času patřil německý fotbalista s tureckými mezi nejlepší ofenzivní středopolaře planety, nyní jej londýnský Arsenal FC vyřadil ze soupisky pro všechny důležité soutěže. Oficiálním důvodem budiž zhoršené sportovní výkony. Fanoušci a některá média ovšem spekulují, že hlavní roli sehrála hráčova přílišná angažovanost. Je na tomto tvrzení alespoň zrnko pravdy? Smysl by určitě dávalo.

Vydlážděnou cestou až do nevyzpytatelných mokřadů

Jako malý chlapec rozhodně neměl na růžích ustláno. Jeho rodiče pocházejí z Turecka, odkud s vidinou lepšího života a pracovních příležitostí migrovali směrem k Německu. Mesut Özil se narodil v útrobách města Gelsenkirchen, kde také později učinil první fotbalové krůčky. Jelikož svým nesporným talentem výrazně převyšoval tamní vrstevníky, velice brzy obdržel nabídku z vyšších míst. Angažmá v klubu FC Schalke 04 bylo pro chlapce z nuzných poměrů opravdu cennou školou a zároveň důležitou přestupní stanicí před nadcházejícím kariérním rozkvětem. Záložník dále posílil Werder Brémy, kopal za Real Madrid, pravidelně pomáhal německé fotbalové reprezentaci a nakonec jej roku 2013 zlákala anglická Premier League.

Spolupráce s londýnským Arsenalem, díky níž pobírá přibližně deset milionů korun týdně, alespoň ze začátku přinášela skvělé výsledky. Özil patřil k základním ofenzivním pilířům tehdejšího trenéra Wengera, efektivně proměňoval střelecké šance a dařilo se mu góly připravovat také ve prospěch spoluhráčů. Postupem času však jeho role výrazně zeslábla a pod vedením Mikela Artety došlo k nejhoršímu možnému scénáři – kdysi opěvovaný fotbalista se jaksi nevejde do sestavy a brzké změně bohužel nic nenasvědčuje. Ačkoli se vedení klubu odvolává na ryze sportovní důvody, celá pravda je možná o něco složitější.

Absence čínských televizních práv představuje obrovský zásah do rozpočtu

Stejně jako drtivá většina moderních celebrit je i dvaatřicetiletý Mesut Özil aktivním uživatelem sociálních sítí, kde kromě naprosto typických příspěvků sportovního či ryze soukromého charakteru občas poněkud nešikovně zabředne do kontroverzních společenských témat. Hvězdný fotbalista muslimského vyznání se proslavil například upozorňováním na utrpení Ujgurů, kteří v autonomní čínské oblasti Sin-ťiang údajně čelí nelidskému týrání. Hovořil též o řízeném uzavírání mešit, pálení posvátného koránu a zlotřilé likvidaci náboženského vyznání.

Častými kopanci do Čínské lidové republiky pochopitelně rozhněval představitele tamního komunistického režimu. Ti jej prostřednictvím anglicky psaného deníku Global Times označili za “pomatence” nebo “loutku západních protičínských sil”. Jenom u slovní přestřelky ale nezůstalo. Mesut Özil nadobro zmizel z čínské populární hry Pro Evolution Soccer 21, následně opustil i televizní obrazovky. Čínské stanice odmítly vysílat zápasy Arsenalu, pokud v nich právě německý záložník s prořízlými ústy nastoupí. A jak jistě víte, v časech koronavirové krize přežívají fotbalové kluby prakticky jenom díky prodeji televizních práv. Logicky vzato by tedy žádný tým neupřednostnil hráče, když jsou v sázce příjmy z nejrozvinutějšího trhu planety.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *