Je to skutečně paradoxní situace. Česká televize se těšila na to, že od příštího roku bude mít ve svém rozpočtu navíc dvě miliardy korun, které získá z navýšených koncesionářských poplatků, jež navíc bude muset platit o 600 tisíc domácností více, a to těch, které je nehradily z toho důvodu, že nemají televizní přijímač. Mají ale internet, což mělo být nové kritérium pro to, kdo bude muset poplatky hradit.
Lidé už toho mají plné zuby
Lidé se pochopitelně bouřili, protože jim nedávalo smysl, aby za Českou televizi platili, když nemají televizi. Jenže to vypadalo, že jim to bude houby platné, protože když se nahoře rozhodne, potom občanům nezbývá, než to plnit. Také proto se pro tento návrh rozšířilo nelichotivé označení “daň z internetu”.
Odpor veřejnosti byl tak hluboký a tak moc odhalil nespokojenost s Českou televizí, že se toho vláda nakonec přeci jen zalekla, a začala couvat. Nakonec se ukazuje, že návrh na zvýšení koncesionářských poplatků se nestihne projednat letos a dost možná ani v příštím roce. V takovém případě by spadnul pod stůl a na další roky by byl klid.
V případě určité konstelace je potom dokonce pravděpodobné, že veřejnoprávní televize bude dokonce zrušena. Ne snad, že by zanikla Česká televize jako taková, ovšem už jí nebudou hradit občané, nýbrž přímo státní rozpočet. Tento trend je ve světě jasně patrný. Stalo se tak například na Slovensku nebo v Nizozemsku.
Česká televize je tedy najednou v tuhé defenzívě a už začala vyhrožovat. Její generální ředitel prohlásil, že pokud nebudou poplatky navýšeny a televize nezíská navíc miliardy korun, bude muset začít rušit programy, a to ve velkém. V konečném důsledku by mohly zůstat pouze ČT 1, ČT 2 a ČT 24.
“Pro mě za mě, ať si to zruší třeba celé, hlavně když nebudu muset platit ty jejich poplatky,” říká pan Michal z Brna. Další diváci však mají velké obavy. “To se mi vůbec nelíbí. Rád se koukám na ČT Sport, a ten by taky zrušili,” říká proti tomu pan Radek z Jihlavy.
Oblíbené pořady mají skončit
Šetření ze strany České televize by znamenalo také konec nákladných pořadů, jako je například StarDance. “To je jediné, na co se na ČT dívám. Je to opravdu skvělá zábava, ale pokud to zruší, tak pro mě už tahle stanice nebude mít žádný význam,” nabízí svůj pohled paní Lenka z Prahy.
Mediální odborníci upozorňují na to, že Česká televize se za poslední roky rozprostřela do mnoha oblastí, aniž by jí o to někdo žádal nebo to měla v popisu své práce. Vybudovala například internetový portál iVysílání, na základě kterého teď argumentuje, že potřebuje poplatky od každého připojeného k internetu. Třeba soukromým stanicím však toto zasahování do jejich hájemství vadí.
Čtěte také: Televize Prima oznámila skvělou novinku. Diváci jsou nadšení. Něco takového tu dosud nebylo
Pakliže by se totiž pokračovalo tímto způsobem a dále se navyšovaly poplatky, bude to znamenat akorát to, že Česká televize postupně ovládne veškerou tvorbu, jelikož komerční subjekty už si jí nebudou moci dovolit konkurovat.
Foto: Shutterstock