Navzdory tomu, že Česká národní banka i další instituce, stejně jako odborníci, vyjadřovali s novelou zákona o sociálních dávkách nespokojenost, nakonec se přeci jen podařila prosadit. Jde o významný projekt ministerstva práce a sociálních věcí, který přináší značnou reformu celého systému.
Systém už byl na hraně
Předně se bude nově vyplácet pouze jedna dávka, do které se sloučí všechny dosavadní. Díky tomu bude nad příspěvky mnohem větší kontrola. Na první pohled bude jasné, kolik která domácnost vlastně čerpá. A není žádným tajemstvím, že cílem je vyplácet celkově méně peněz, jelikož panuje důvodné podezření, že mnozí systém zneužívají.
To se dá dělat hned na několika rovinách. Předně jsou tu tací, kteří dlouhodobě nechodí do práce, přestože by mohli. Roky se nevědělo, jak na ně, a nadále se jim vyplácely příspěvky. To se teď ale změní. Systém by měl motivovat k práci, což bude v mnoha případech znamenat omezení příspěvků.
Dalším způsobem zneužití sociálního systému je čerpání navzdory relativně dobré finanční situaci dané domácnosti. Důvodem je nastavení celého systému, který zohledňuje hlavně příjmy. Pokud žádné nemáte, můžete si velmi jednoduše zažádat o různé dávky. Nikdo však nezjistí, že máte na účtu miliony a vlastníte několik nemovitostí.
Ministerstvo zvolilo kontroly
Právě to by se teď mělo změnit, a to díky silně kritizované kontrole bankovních účtů, ke které budou přistupovat pracovníci Úřadu práce. “Tento postup jsme navrhli hlavně proto, abychom výrazně zjednodušili a urychlili proces kontroly výplaty dávek. Navržená úprava umožňuje na dálku ověřit žadatelem tvrzené skutečnosti o jeho majetkových poměrech, tedy existenci účtů a finančních prostředků na nich,” uvedl Jurečka v dokumentu MPSV.
Ten také dodal, že úřad nebude zkoumat povahu platebních transakcí ani to, za co žadatel utrácel. Kontrola se přitom může týkat i dalších osob ve společné domácnosti. Nebylo však sděleno, jak se úřady vypořádají s tím, že si někdo peníze z účtu vybere v hotovosti a vůči státu se bude tvářit jako nemajetný.
Foto: Shutterstock
“Bude se zjišťovat, kdo má kolik ušetřeno peněz”! Tak vážení – TOHLE SI NEDOVOLILI ANI KOMUNISTI !! My jsme se v současnosti přemístili
z demokracie do profašistické liberální diktatury – dostali jsme se za hranici normálnosti a slušnosti. Už víte jak v příštích volbách volit ??? Volit kohokoli jen ne tyto liberální demoliční zločince :).
nikdy bych si nazastával kontroly šlovíčka, který je na úřadu práce a tvrdí že nemůže pracovat a nic najít, Ale nechat prolomit bankovní tajemnství je hrubě za hranou svobody, jednak Ti co pobírají dávky, jsou v dluhové insolvenci (chudáci kteří okradli věřitele) tak stojí na výplatní dny na poštách a logicky nemají bankovní konta, nebo je už nebudou mít pro zozo mít. Takže se nic nestane, na toto doplatí ti co se zdravotních důvodů, nosingu a jiných dnešních taktikách na pracovištích příjdou o práci, Ti celý život dělali a ty bankvní účty mají, pak příjde urřitě poučení pracocnice úřadu práce a řekne že nemáte na žádnou dávku nárok, protože jste v minulém období pracovali a máte proto že jste pracovali majetek a finance. Takže logicky opět příjde trest pro poctivé lidi, kteží de náhodou dastanou do nesnází a pokud máte pracovnici ne úřady práce podlou hrchu tak o Vašich majetkových poměrech ví celé město, soousedá a známí……….ono to je ta demokracie která nastane………
Takze si to lide nechaji prevest na ucty nekoho jineho nebo to budou skladovat v hotovosti. Druha moznost je pro bankovni system ztratova. A rizikova pro majitele, ze mu to veme nejaky zlodej. Asi zase nekdo navrhuje neco, co predem dukladne nepromyslel a rozhodl se ohrozovat zivoty lidi. Takze si banky zatloukaji hrebik do rakve, uz se jim neda duverovat.
Totez se stalo v Recku. Stat se dostane do potizi, ale lide si nemuzou vybrat penize ze svych uctu ani na najem.
Lide nemuzou mit penize v bance, musi je mit jidne, protoze banka poskytuje udaje o jejich hotovosti verejnosti, jinym, nez opravnenym osobam z banky nebo majitelum, pripadne rodine. Dalsi dira pro hackery, jak se dostat k osobnim udajum pres nezabezpeceny system treti strany, ktera dostane osobni udaje 🙂
Ja to vidim pozitivne 🙂 Ale nenapada mne, jak to jinak resit, zvlast u lidi, co maji na uctech miliony. Ze maji emovitosti, ktere pronajimaji, bych mel pochopeni, ale. Coz ten zakon nijak neresi.
Pane Jurečka mneli by začít od těch důchodců co sedí ve vládě do jednoho , ti co mají trafiky a .kolik mají na kontech a těm snizit platy .doufám že začnete od svých rodičů kolik mají na kontech.tohle to co se tu píše je už buzerace důchodců.co je komu do toho co mají našetřené .jde tě po důchodci jako by to byli nepřátele ,ti lidi makali aby si ušetřili .tohle hranici žalobou a tohle se neděje zadním jinim státě jen Česku .likvidace buzerace , šikana občanů .hnus doufám že jednou vám to vrátí lidé ,nedávno stě mnel namále že stě brečel že vás vihodi tet otvíráte zobák proti důchodcům.to co děláte nikdo se nechoval k tak důchodcům co budovali tuto zem ,a ví likvidujeme důchodce.jednou vám to vrátí i urokama.uz moc lidí stvete máte na kajaku .
Tak snad si tady nemůže nikdo myslet, že lidi co mají miliony na úctě nebo v nemovitostech žádají o příspěvky,mají na háku a jedou si svoje. A proto tato slavná vládne doufám padne,za mě určitě.
Toto už je vrchol, tento fialový slepenec, která si říká vláda by měla okamžitě podat demisi a dát si veřejně pořádný FLÁKANEC v televizi před celým národem.
No tak tohle je tvrdě přes čáru! Nechcete taky kontrolovat, kdy máme sex? 😡. Bankovní tajemství vám nic neříká?
Myšlenka na kontrolu účtů u lidí, kteří chtějí pobírat státní dávky není zcela od věci. Vím např. o spoustě matek samoživitelek, které žijí s přítelem v jedné domácnosti, akorát nejsou bráni jako druh družka, přítel vydělává spoustu peněz a matka bere sociální dávky, spravují si dům, jezdí v drahém autě, drahé mobily atd…. Toto kontrola účtů asi nevyřeší. A určitě by se našlo více podobných vyžírek státních peněz i z jiných oblastí. Dále nechápu, že panu Jurečkovi nevadí výsluhy. Tolik generálů na počet obyvatel nemá snad žádný jiný stát na světě. Na výsluhu by měli mít nárok snad jen zasahující vojáci, policisté, hasiči, a ne “úředníci” těchto složek a co vůbec nechápu, že je dostávají celníci. Výsluha by se neměla uměle navyšovat zvyšováním hodnosti a měla by se vyplácet až odchodem do důchodu a v menší míře (viz. Velká Británie).
Státu rapidně rostou výplaty výsluh pro policisty, hasiče, celníky či dozorce. Loni Česká republika vyplatila na „rentách“ 12,5 miliardy korun, o 64 procent více než před pěti lety. Jenže za nárůstem nejsou jen zvyšující se platy, ale také fígl, díky kterému si dokážou policisté, kteří odcházejí po odsloužených letech do civilu, zajistit o 20 až 30 procent vyšší výsluhu, než na jakou by měli normálně nárok.
Trik je jednoduchý: renta se počítá za poslední kalendářní rok a vedle platu se do ní započítávají všechny odměny. A tak ten, kdo odchází ze služebního poměru, začne sloužit více přesčasů či svátků a uměle si tak v rozhodujícím roce výdělek navýší. A tím i rentu.
Jenže to není vše. Kromě toho stovky policistů, kteří u policie končí, těsně před odchodem začnou na dlouhé měsíce marodit, kdy jim po dobu nemoci jde první měsíc sto procent výše platu a následující poměrná část.
Průměrná výše výsluhového příspěvku byla předloni podle odpovědi prezidia 14 416 korun. Všichni bývalí policisté, se kterými MF DNES hovořila, ale pobírají měsíčně od 22 do 30 tisíc korun.
Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/vysluha-renta-hasic-celnik-dozorce-policie.A240530_185634_domaci_kori
Tak zasáhněte i do tohoto problému, nebuStátu rapidně rostou výplaty výsluh pro policisty, hasiče, celníky či dozorce. Loni Česká republika vyplatila na „rentách“ 12,5 miliardy korun, o 64 procent více než před pěti lety. Jenže za nárůstem nejsou jen zvyšující se platy, ale také fígl, díky kterému si dokážou policisté, kteří odcházejí po odsloužených letech do civilu, zajistit o 20 až 30 procent vyšší výsluhu, než na jakou by měli normálně nárok.
Trik je jednoduchý: renta se počítá za poslední kalendářní rok a vedle platu se do ní započítávají všechny odměny. A tak ten, kdo odchází ze služebního poměru, začne sloužit více přesčasů či svátků a uměle si tak v rozhodujícím roce výdělek navýší. A tím i rentu.
Jenže to není vše. Kromě toho stovky policistů, kteří u policie končí, těsně před odchodem začnou na dlouhé měsíce marodit, kdy jim po dobu nemoci jde první měsíc sto procent výše platu a následující poměrná část.
Průměrná výše výsluhového příspěvku byla předloni podle odpovědi prezidia 14 416 korun. Všichni bývalí policisté, se kterými MF DNES hovořila, ale pobírají měsíčně od 22 do 30 tisíc korun.
Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/vysluha-renta-hasic-celnik-dozorce-policie.A240530_185634_domaci_koridte
Tak zasáhněte i do tohoto velkého problému a podfuku, zastropujte výsluhy, snižte výsluhu těm, kteří nemají odpracovaných min 30 let u složek a jsou zaměstnáni v institucích placených státem. Ukažte svoji odvahu, kterou se tak oháníte při výstupech v televizi.
“Pobavil” mě komentář pana Jiřího o komunistech. Vážený pane, pokud vám to doma nebo ve škole zapomněli říct (nebo jste to zažil, leč zapomněl), za komunistů byla pracovní povinnost, takže se žádné sociální dávky ve velkém nerozdávaly. Nebylo tudíž co kontrolovat. Normální zdravý člověk pracuje a nevysává stát na dávkách, které mu platí ti pracující. Dávky mají být určeny těm, co pracovat nemohou, ne těm, co jen “nechtějí”. Za mě je ta reforma příliš velkorysá, kontrola nekontrola. Zdravý člověk, co nepracuje déle než půl roku by neměl dostat ani pětník, bez ohledu na to, kolik má na účtu.
Tak já už dnes posílám majetkové vyrovnání na jiný účet než výživné asi aby nepřišla o PNB a hmotnou nouzi. Ty samoživitelky si to vždy nějak ošetří aby nepřišly o dávky.