Fixace cen energií je v poslední době velmi diskutované téma. Někteří odborníci a dodavatelé energií doporučují využít možnosti fixace cen, s odkazem na údajné budoucí zdražování. Ale je to skutečně tak? Nebo je to jenom chytrá taktika, jak si pojistit zákazníky na delší dobu? Pojďme se podívat na důvody, proč by fixace ceny energií mohla být špatným rozhodnutím a jaké faktory naznačují, že ceny energií mají spíše klesat než růst.
Cena energií stále neklesla na původní úroveň
Před rokem 2020 byly ceny energií relativně stabilní. Elektřina i plyn se prodávaly za rozumné ceny a dlouhodobě jsme byli svědky spíše klesajícího trendu, zejména v reálných hodnotách po zohlednění inflace. Avšak situace se dramaticky změnila s nástupem nečekaných událostí, které vedly k prudkému nárůstu cen. Nyní, o několik let později, se ceny začínají stabilizovat, ale stále nejsou tam, kde by měly být.
Ve skutečnosti se ceny energií stále drží na zhruba dvojnásobku toho, co bylo běžné před rokem 2020. Přestože situace na trhu ukazuje určitý návrat k normálu, ceny se ještě nevrátily na původní úroveň, což naznačuje potenciál pro jejich další pokles. Proč tedy fixovat cenu právě teď, když pravděpodobnost poklesu je vysoká?
Proč dodavatelé tlačí na fixaci cen?
Jedním z hlavních důvodů, proč dodavatelé doporučují fixaci cen, je jejich snaha si pojistit zákazníky. Když si zafixujete cenu, stáváte se pro dodavatele méně flexibilními a ztrácíte možnost přechodu k levnějšímu dodavateli v případě, že ceny na trhu začnou klesat. Pro dodavatele je to výhodné, protože se chrání před nutností snižovat ceny v konkurenčním boji.
Zákazníci, kteří si cenu zafixují, pak nemají možnost využít potenciálních výhod plynoucích z poklesu cen. A právě proto je fixace cen v současné situaci pro zákazníky spíše nevýhodná.
Elektrická energie: Ceny pravděpodobně ještě klesnou
Jedním z hlavních argumentů pro očekávání poklesu cen energií je situace na trhu s elektřinou. Pohled na dlouhodobý vývoj cen ukazuje, že elektřina byla po mnoho let stabilní komoditou s mírným klesajícím trendem. Po náhlém nárůstu v roce 2020 se ceny začínají vracet zpět, ale stále ještě ne dosáhly úrovně, kde by mohly být.
Jedním z faktorů, které by mohly přispět k poklesu cen, je současný přebytek elektřiny na trhu, zejména díky rozvoji fotovoltaiky. Když se na trhu objeví přebytek, zákonitě to tlačí ceny dolů. Tento trend je podporován i tím, že majitelé fotovoltaických elektráren prodávají přebytky energie za velmi nízké, nebo dokonce záporné ceny.
Vývoj na trhu s plynem: Diverzifikace zdrojů přináší naději na pokles cen
Podobná situace se odehrává i na trhu s plynem. Před nedávnem došlo k výraznému nárůstu cen plynu, způsobenému monopolním chováním některých dodavatelů. Avšak díky diverzifikaci zdrojů, ze kterých je plyn nakupován, se nyní trh stabilizuje. Tato diverzifikace umožňuje větší flexibilitu v jednání o cenách, což může vést k jejich poklesu.
Kdy dává fixace ceny smysl?
Fixace ceny může mít smysl až ve chvíli, kdy se trh skutečně stabilizuje a dodavatelé začnou soutěžit o zákazníky s atraktivními nabídkami. V takovém případě by fixace mohla přinést zákazníkům skutečnou ekonomickou výhodu v podobě nižší ceny. Avšak dokud k této stabilizaci nedojde, je lepší se fixace vyhnout a počkat na vhodnější okamžik.
Pokud nyní zvažujete fixaci ceny, pečlivě zvažte všechny faktory. Současný vývoj na trhu naznačuje, že ceny energií mají potenciál klesat, a to jak u elektřiny, tak u plynu. Fixace ceny by vás mohla připravit o možnost využít těchto poklesů, což by znamenalo, že nakonec zaplatíte více, než byste museli. Proto je dobré zachovat si flexibilitu a sledovat trh, než se rozhodnete k jakémukoli dlouhodobému závazku.
Joo jenže je taky fixace a fixace. Při těch možnostech co dneska jsou, bych se určitě nikde nevázal na několik let, když si můžu nechat udělat u bezDodavatele tu měsíční cenu, která je jakoby taky fix, ale smlouvu mám furt volnou. Cena je flexibilní a mám tak možnost to i sledovat jak se to vyvíjí. Nebude to pro každého, ale u mě to vidím zatím hodně fajn.
Kecá pitomosti. Energie byly levnější, protože byly z Ruska a ty už nejsou a nebudou.