Ještě před několika lety nebyly klimatizace v České republice kdovíjak poptávané. Léta zde sice byla teplá, ale zase ne tolik, aby se pár opravdu teplých dní nedalo v pohodě přečkat. Dnes tu ale máme prakticky čtyři měsíce v roce, kdy panují takřka nepřetržitá vedra, při kterých se nedá pracovat ani spát. Klimatizace se tak i v Česku staly jakousi nutností.
Pořádky se mění
Klimatizace představuje velmi jednoduchý a přímočarý způsob, jak si vychladit domácnost nebo pracoviště. Na druhou stranu je to ale také způsob mimořádně neefektivní a energeticky náročný. Něco takového přitom příliš nezapadá do koncepce, která se aktuálně v Evropě razí.
Jednou z hlavních překážek klimatizacím mohou být vysoké ceny elektřiny. Už jsme si to před rokem vyzkoušeli a nutno říct, že tehdy bylo zapínání klimatizace na pováženou. A kdyby ceny vzrostly ještě o něco více, mohl by se tento způsob chlazení ukázat zcela nepoužitelným.
Dále je tu potom rozhodnutí Evropské unie o tom, že od roku 2030 budou muset být všechny nově postavené rodinné domy takzvaně bezemisní. Ostatně, už teď platí v tomto ohledu v České republice přísná pravidla a rozhodně si nemůžete stavět, co se vám zachce.
Dá se to vyřešit lépe
Elektřinu sice můžete vyrábět prostřednictvím solárních panelů nebo tepelného čerpadla, a následně ji v klimatizaci spotřebovat, ovšem potom se vám také může stát, že vám bude chybět jinde. Obecně se počítá s tím, že soláry vám budou elektřinu vyrábět hlavně pro spotřebu v elektrických vozidlech. Stejně tak se počítá s tím, že elektřinu vyrobenou z fotovoltaiky bude možné lépe skladovat a používat později.
Čtěte také: Kdo v Česku používá elektřinu, musí od července zaplatit nový poplatek. To nikdo nečekal, zase nás podojili
Chlazení moderních domů lze totiž vyřešit mnohem efektivněji než pomocí klimatizace. Je však nutné začít už při návrhu samotného domu, kdy se musí počítat s prvotřídními izolačními skly, předokenními žaluziemi a kvalitní izolací. Často se mylně předpokládá, že ta se do domu dává kvůli teplotním ztrátám. Ale naopak, má zabránit i průniku tepla dovnitř. Takový dům by si měl s vedrem poradit, a to i bez klimatizace. Dá se rozhodně očekávat, že od tohoto zařízení se bude poměrně rychle ustupovat.
Foto: Shutterstock
Vzhledem k tomu, co se děje na poli fotovoltaiky – výkup pretoků, co mám i když nabîjim elektroauto, tak klimatizace běží od rána do večera. Bojler je nahřátý, takže pálím elektřinu v klimě. Napadlo mne koupit přímotop a postavit ho na zahradě, abych ty přebytky spotřeboval a trochu oteplilo planetu. A zelení s hreen dealem ať se třeba posetou.