Daň z nemovitých věcí se opět stává velkým tématem, což nevěští vůbec nic dobrého. Její letošní navýšení totiž bylo nakonec výraznější, než se původně zdálo. Některé domácnosti teď musí platit dokonce pětinásobek původního stavu. Jak se ale zdá, pořád je to málo. Pro stát jde o velmi zajímavý způsob výběru peněz do státní kasy a navíc až nečekané množství odborníků a ekonomů vyzývá k dalšímu zvyšování této daně.
To jsou zase nápady
Nejde přitom o nic jiného než formu majetkové daně. Pokud má někdo hodně nemovitého majetku, musí se připravit na to, že si pořádně připlatí. Svým způsobem je totiž cílem navyšování daně to, aby se majetek nehromadil u jednotlivců, ale byl více rozprostřen.
Se zajímavým a kontroverzním příspěvkem do diskuze teď přišel ekonom České spořitelny David Navrátil. “Daň z nemovitosti významně ovlivňuje rozdělení bydlení mezi generacemi. Studie ukazuje, že nízké daně z nemovitostí vedou ke koncentraci vlastnictví u starších a omezuje dostupnost bydlení pro mladé rodiny,” uvedl s odkazem na studii, která tento závěr potvrzuje.
V podstatě tedy říká, že současný stav nízké daně z nemovitosti vede k tomu, že se nemovitosti hromadí u starších generací a ty mladší na ně nedosáhnou. Ne všem se takový výklad a závěry, které z toho vyplývají, líbí. “Mnoho lidí zde dnes oslavuje studii pana Navrátila, která v českých reáliích říká, že když se seniorům dostatečně osolí jejich primární nemovitost ve městě, budou ji muset prodat a odejít,” napsal například Pavel Veselý.
Pořád se to vytahuje
Další si potom všímají, že podobné balonky do společnosti vypouští zástupce největší tuzemské banky, a to České spořitelny. Nejde přitom o první případě, kdy se David Navrátil tímto způsobem vyjádřil. Na to konto někteří diskutující poznamenali, že by nebylo od věci, kdyby banka neměla takový rozdíl v úroku na půjčkách a spoření. “Možná bude zajímavé si počkat na jinou studii, která bude hodnotit ekonomické dopady rozevřených nůžek mezi úročením úspor obyvatel a úročením půjček obyvatelům a z toho plynoucí vysoké ziskovosti bank, která je následně transferována mimo ČR a nižší investiční aktivity obyvatel,” konstatoval Robert Masarovič.
Čtěte také: Stát náhle zabavil Čechům 100 tisíc nemovitostí. Nesebral vám i tu vaší?
Každopádně toto zabrušování do citlivého tématu, které má značný dopad na výdaje domácností, není úplně pozitivní. Není tomu tak dávno, kdy se například odborník na nemovitosti Libor Ostatek vyjádřil v tom smyslu, že by by raději platil desetinásobně vyšší daň z nemovitosti než teď, což by v jeho případě znamenalo částku 30 tisíc korun.
Foto: Shutterstock
A ještě nejlépe do rezervace jako indiány za velkou louží.Na tenhle názor vystudoval ekonomii ? Duševní chudák.
Jo a podepisují se jako důchodce po 47 letech práce.Díky a snad to schválíte.Směšné.
No,asi by nebylo od věci při odchodu do důchodu lidi zrovna zastřelit……ať žijí mladí!!!!!!To fakt nemyslíte vážně,kdo tohle vymyslel je totálně mimo.Kdo má dům,tak se nadřel a platil materiál-s daní,řemeslníky-s daní,všechno s daní.Mladí mají to,co jsme dřív neměli a ještě se do starších neustále někdo naváží…tomu se asi říká respekt a tolerance.
Pan ekonom ať se nediví, že ČS ztrácí klienty. Ale asi moc dobrý ekonom není, když neví, že majitel o tuto daň zvedne nájemníkum nájem.
Tak koho ožebráte, majitele nebo nájemníka?