Málokdo si to uvědomuje, ale skok v technologiích, který jsme zaznamenali v minulých dvaceti až třiceti letech je jedním z těch největších, jaké se v historii lidstva odehrály. Nejprve vznikl internet, následně možnost emailové komunikace, potom nejrůznější aplikace na zasílání zpráv, sociální sítě a potom i zařízení, které to všechno umožňuje konzumovat prakticky neustále, a to jsou chytré mobilní telefony.
Pro mladé konec?
Pochopitelně tento technologický skok přinesl mnoho pozitivního a zcela nevídaný rozvoj mnoha oblastí a sfér lidské činnosti. Jak už to tak ale bývá, nic není zadarmo a masivní využívání neustále připojených telefonů se na lidské společnosti nemohlo nepodepsat. Teprve teď se zjišťuje, jak moc a jak negativní důsledky to na některé skupiny mělo.
Dnes už jsou chytré telefony zcela dominantním způsobem komunikace. Jsou zkrátka tak dobré, že na ně přecházejí i ti, kdo už se ničemu novému učit nechtěli, tedy důchodci. Také proto má zařízení tohoto typu přibližně 85 % české populace.
Například ve Velké Británii má vláda zcela vážně na stole návrh, který by tyto chytré telefony významným způsobem reguloval. Konkrétně by bylo zakázáno jejich používání osobám mladším 16 let. Jde o reakci na první rozsáhlé výzkumy, které hodnotí, jak moc jsou tato zařízení pro mladistvé škodlivá.
Nejde jen o to, že na nich tráví příliš mnoho času a zanedbávají například školu. Neustálá přítomnost v online prostředí, kde mají všichni tendenci dělat se lepšími než jsou, má totiž obrovský dopad na psychiku. Nemluvě o tom, že jsou mladí lidé vystaveni škodlivým vlivům a mohou snadno naletět nejrůznějším podvodníkům všeho druhu.
Bylo by to pozitivní
Je otázkou, zda se něco takového podaří v dnešní době prosadit. Pravděpodobně by se zdvihla obrovská vlna odporu, které bude obtížné čelit. Zvažují se však různá dílčí opatření, která ostatně už v řadě států platí. Například ve Francii nebo Nizozemsku platí zákaz mobilních telefonů ve školách.
To je něco, co by se mělo zavést z fleku i v České republice. Neexistuje důvod, aby žáci používali mobily v době, kdy se mají učit, případně se bavit se spolužáky. Svým způsobem by je to alespoň částečně mohlo vrátit do skutečného života a připomenout jim, že i interakce bez mobilu stojí za to.
Čtěte také: Česká televize vás bude sledovat. Poplatkům už nikdo neunikne, jinak brutální pokuty
“Jsem pro všemi deseti. Když vidím, co mobily s dětmi udělaly, opravdu je na místě nejen zákaz ve školách, ale i zákaz jejich prodeje a používání mladším osobám,” říká pro server Epřehledně.cz učitel Martin ze Znojma. “Byl by to pro mnohé takový návrat do reality, jelikož někteří opravdu už žijí jen ve virtuálním světě.“
Foto: Shutterstock
Dát těm mladým mobily pouze s voláním a SMS.. A byl by klid.
Jak někde někdo psal, pravděpodobně asi nějaký dospívající jedinec, že volá rodičům o přestávkách jak se mu ve škole daří.
Tak na to aby zavolal rodičům může stačit analogový telefon, určitě nemusí mít chytrý telefon za 10 000 Kč.
Normálně by někde měla být nějaká skříňka, trezor kam by všichni začátku školního dne své telefony uzamkly a po skončení vyučování celého vyučování, odpoledne bych jim ty telefony zase vrátil, nevím proč by někteří měli své rodiče informovat každou hodinu, respektive každou třičtvrtě hodiny.
Pak se jeden i svěřil že vlastně když učitel chce něco vědět tak není nic jednoduššího než si to vlastně vyhledat na internetu a tím pádem vlastně prý ani nechápe proč by měl chodit do školy dál jak do čtvrté třídy.
To jsou nápady co.
Tak to už můžeme podle tohoto člověka základní školu zrušit úplně.
Tam jsem mu dal takovou otázku jestli by byl rád, že by přišel k doktorovi a doktor by teprv začal zákrok hledat na internetu.
Také jsem nerad chodil do školy, respektive mě učení moc nešlo, ale kdyby dnešní děti chodily maximálně do 4 třídy, Tak to by to tady pak vypadalo.