28/06/2024

Načasování snad nemůže být horší. Když už se do Chorvatska chystá vyrazit hlavní nápor turistů, zasáhne zemi obrovský problém. Zdá se, že turistická sezóna, nebo přinejmenším její začátek, je na některých místech výrazným způsobem ohrožen.

Situace je vážná

Jedno z nejkrásnějších míst Chorvatska, kterým je jih poloostrova Istrie, totiž zasáhla přírodní katastrofa. Objevil se zde obří olejový koberec, který doplul až k pobřeží a plážím, které značně znečistil a znemožnil koupání na neurčito.

Obec Medulin informovala své obyvatele a turisty, že v ranních hodinách byla spatřena plovoucí substance, která je pravděpodobně ropným derivátem,” uvádí server Kroatische Nachrichten. Medulin je přitom oblíbeným letoviskem, kam každoročně vyráží velké množství Čechů. Disponuje jednou z největších písečných pláží v Chorvatsku.

Zasažena je bohužel i nedaleká Premantura s přírodní rezervací Kamenjak. Ta skýtá tradičně jedny z nejkrásnějších pláží celého Chorvatska. Na jejich pobřeží je teď přitom zapáchající a mazlavá ropa.

Část ropné skvrny zasáhla oblíbený kemp v letovisku Premantura. / Foto: Morski HR

Jak se to stalo?

Obec Medulin aktuálně využívá veškerých možných prostředků, aby oblast co možná nejrychleji vyčistila. Nasazena jsou čerpadla, která se pokoušejí ropu z moře odčerpat. K vidění jsou ale i dobrovolníci, kteří části skvrny zachytávají do pouhých kyblíků. Jde o skutečně mravenčí práci.

Souběžně přitom probíhá šetření, jak mohlo k takto dramatickému znečistění pobřeží olejovou skvrnou dojít. Podle serveru Istra 24 je zdrojem pravděpodobně dosud neznámá loď. Noc před objevením skvrny totiž kolem pobřeží u Medulinu proplouval velký tanker. Není přitom vyloučeno, že znečištění může být ještě větší, pokud se objeví další skvrny.

Některé zprávy naznačují, že ropný koberec je skutečně obří a jeho skutečnou velikost prozkoumávají speciálně vyslané letouny nad Kvarnerským zálivem.

Čtěte také: Chorvatsko jde tvrdě po Češích. Zahájili velké kontroly a při tankování mají nový trik, jak vás oškubat

Redakce serveru Epřehledně.cz má zprávy o českých turistech, kteří do Medulinu mířili, ale když zjistili, co se tam stalo, na cestě se otočili. “Jedeme tam kvůli moři a teď zjistíme, že je plné ropy. I kdyby to za pár dní oficiálně vyčistili, bude to pořád špinavé. V tom se opravdu koupat nebudeme,” říká pan Miroslav ze Zlína.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Pravděpodobně vás také někdy napadlo, kolik si asi tak vydělají moderátoři v televizi. Jde o náročné povolání a navíc jste neustále na očích, přičemž musíte snést nějakou tu kritiku. V České republice se však platové podmínky obvykle nedozvíme, a to třeba ani v případě Václava Moravce nebo Nory Fridrichové z České televize, na jejichž platy se skládá celá země. Pravděpodobně však nebudou nízké, když se nemohou zveřejnit. Dotáhl to až na dno Teď tu však přeci jen máme zajímavý náhled na platové podmínky jednoho z nejvytíženějších moderátorů v českých televizích. Nejde o nikoho jiného než Jaromíra Soukupa, který TV Barrandov, kde moderoval, navíc také vlastnil, což je poměrně unikátní. Svou televizi však podle všeho nevedl příliš dobře, jelikož skončila v masivních dluzích a prochází náročnou restrukturalizací. Dluží stovky milionů korun a chvíli to vypadalo, že už se jí nepodaří zachránit. Nakonec to možná klapne, ale bude to už bez Soukupa, který o vlastnická práva přišel. A teď byl odejit i ze své moderátorské role, kdy všechny jeho pořady v této televizi skončily a budou nahrazeny jinými. V průběhu restrukturalizace však vypluly na povrch zajímavé skutečnosti. Pokud si snad někdo myslel, že Soukup ve své televizi moderoval proto, aby ušetřil a nemusel vyplácet mzdy profesionálním moderátorům, byl by na omylu. Televize i samotný moderátor padli na samotné dno. Kasíroval velké peníze “Fakt si myslíte, že to rád dělá, to moderování? To taky, myslí si, že je nejlepší na světě. Ale hlavně si za to vyplácí miliony. Má to chytře vymyšlené,” uvedl pro Extra.cz zdroj z televize. Svého času si měl vyplácet přibližně 2 miliony korun měsíčně. Zajímavé přitom je, že velké sumy putovaly na konto Jaromíra Soukupa i poté, co se televize dostala do závažných finančních problémů. Prakticky nikomu neplatila smluvní závazky, ale moderátorovi na konto stále chodil 1 milion korun měsíčně. Jen za dobu trvání moratoria, kdy byla firma v ochraně před věřiteli, takto získal tři miliony korun. Čtěte také: Čistka na Nově pokračuje: Lucie Borhyová se vyjádřila ke svému odchodu Jak to tak ale vypadá, zlaté časy skončily a z TV Barrandov se po letní pauze vyplněné reprízami stane na podzim standardní televize mířící o poznání výše. Nabídne běžnou programovou skladbu i licenční pořady včetně zahraničních seriálů a filmů, které v posledních letech chyběly. Foto: TV Barrandov [...]
Už to vypadalo, že se tomu povede zabránit, jelikož kritika nového zákona týkajícího se koncesionářských poplatků pro Českou televizi byla opravdu drtivá. Jak se ale ukázalo, stát v tomto případě šel skutečně na sílu, a přestože tato garnitura slibovala, že nebude zvyšovat daně, činí pravý opak. Nové podmínky poplatků totiž nejsou ničím jiným než dodatečným zdaněním. Horší to být nemohlo Ostatně, už se proto vžil výraz, a to daň z internetu, respektive daň z mobilu. Z nějakého důvodu se totiž České televizi podařilo prosadit, aby za ní platil nikoliv ten, kdo má doma televizní přijímač, ale i ten, kdo vlastní například mobilní telefon připojený k internetu. A to je dnes fakticky každý. “Daň z mobilu. Vláda zjevně dává přednost zájmovým skupinám financovaným z rozpočtů veřejnoprávních medií před zájmy svých voličů. Proč mají platit ti, kdo je nemají zájem sledovat? O progresivní televizní dani pro firmy nemluvě,” uvedla na to konto ekonomická analytička Lenka Zlámalová. Ta dlouhodobě upozorňuje na nesmyslnost koncesionářských poplatků, natožpak jejich současné nastavení. Podle řady odborníků by byl na místě spíše ústup od veřejnoprávních médií, která svou historickou úlohu již naplnila a dnes jsou více než přebytečná. K dispozici je totiž obrovské množství nejrůznějších médií, a to z odlišných názorových proudů. Česká televize má být dle svého Kodexu neutrální, ovšem každý vidí, že je od toho už na míle vzdálená. Lidem se potom nelíbí, když mají platit za něco, kde jsou jim podsouvány názory, s nimiž vůbec nesouhlasí. Obrovské peníze Na Slovensku už ostatně veřejnoprávní média zrušili a nahradili je jinými. Ty budou podléhat rovnou státu, byť je otázkou, zda je to ten správný model. Pro Českou televizi se spíše nabízí to, aby se stala klasickou komerční stanicí a musela konkurovat ostatním na poli reklamních příjmů. Navýšení televizního poplatku dnes odsouhlasila vláda. Podle navrhované novely se má platba za televizi zvýšit o 15 Kč na 150 Kč měsíčně. Rozšíří se také okruh poplatníků a návrh počítá s inflačním vlivem. Ke zvýšení dojde po 16 letech. O novele nyní rozhodne Poslanecká sněmovna.— Česká televize (@CzechTV) June 26, 2024 Čtěte také: Česká televize vyhodila velkou hvězdu. Diváci se bouří, tohle se nemělo stát Je ale pochopitelně jednodušší nasadit masivní lobbing a zajistit si navýšení koncesionářského poplatku na 160 Kč s tím, že se navíc bude pravidelně valorizovat o inflaci, takže poměrně brzy bude podstatně vyšší. Nově tak bude mít ČT k dispozici obří roční rozpočet dosahující přibližně 9 miliard korun. Třeba Nova nebo Prima přitom musí ve svých výdajích vyjít zhruba s polovinou. Foto: Shutterstock [...]
Majitelé solárních panelů a fotovoltaických elektráren, které mají nainstalované na svých domech, museli po posledních událostech značně znejistět. Celou zemi totiž obletěl případ rodinného domu v Šonově, který zcela zdemolovala porucha na fotovoltaickém systému, která potom přivodila masivní výbuch. Závažný případ Nešlo o žádné drobné poškození, ale takové, které pravděpodobně vyústí v demolici celého domu nebo jeho části. “Dům je po výbuchu v tak špatném stavu, že vyšetřovatelům nebyl povolen přístup do vnitřních prostor ani do okolí budovy, což značně komplikuje vyšetřování,” uvedli hasiči. Stále tak není známá přesná příčina, ovšem s největší pravděpodobností došlo k explozi akumulátorových článků v bateriovém úložišti. Podle všeho došlo k určitému zkratu. Naštěstí se nikomu nic nestalo, ovšem ke katastrofě chybělo opravdu málo. Podle dostupných informací si majitel domu instaloval fotovoltaiku sám. To ovšem nemuselo být příčinou problému, i když to k tomu mohlo přispět. Odborníci ostatně dlouhodobě varují před tím, že se na trhu objevila celá řada firem, které nabízejí instalaci solárních panelů a dalšího příslušenství, avšak nemají potřebné znalosti, certifikace ani zkušenosti. Není to v pořádku Vše totiž vypadá velmi jednoduše a bezproblémově. Jak se ale ukazuje, neodborné zásahy mohou způsobit obrovské škody. Ty jsou v případě šenovského domu odhadovány na 7 milionů korun. Je přitom otázkou, jakým způsobem bude plnit pojišťovna, pokud se přijde na to, že fotovoltaická elektrárna byla naistalována neodborným způsobem. V posledních dnech přitom nešlo o jediný podobný případ. “Požár zachvátil střechu administrativní budovy v Břeclavi,” upozornili Hasičský záchranný sbor České republiky v příspěvku, který se věnoval právě tomu, že podobných událostí přibývá. Před deseti lety vyjížděli k pouhým 10 požárům fotovoltaik za rok, ovšem loni už to bylo 55. “Nepodceňujte proto profesionální instalaci ani pravidelné revizní kontroly FVE podle platných norem,” dodávají hasiči. Čtěte také: Už to přišlo. Solární panely budou povinné pro všechny domy a byty v Česku. Byl stanoven termín, odkdy je musíte mít na střeše Ti upozorňují také na skutečnost, že zásah komplikuje nebezpečná část sběrného kabelového rozvodu DC vedoucí od panelů do měniče, která zůstává pod napětím. Nejčastější příčinou vzniku požáru jsou potom měniče napětí. Foto: Shutterstock [...]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *