21/11/2024

Ačkoliv je snem většiny lidí v České republice, aby mohli bydlet ve vlastním, ať už bytě nebo rovnou rodinném domě, tento ideál se začíná mnohým povážlivě vzdalovat. Ceny nemovitostí prudce vyskočily a úrokovým sazbám u hypoték se nechce příliš klesat. To je kombinace, která pro běžného člověka činí vlastní bydlení zcela nedosažitelným.

Zvláštní chování

Proto přibývá těch, kteří jdou cestou nájmů. Avšak teprve tam zjišťují, jaké všechny to má nevýhody. Kromě toho, že musíte každý měsíc platit nemalý poplatek v podobě nájmu za “spotřebovávání bytu”, což vám samo o sobě nic nepřinese, ještě jste často vydáni zcela na pospas majiteli bytu. Na rozdíl od zahraničí to obvykle nejsou velké fondy, ale obyčejní jednotlivci, kteří byty skupují jako investici.

Někteří nechávají tyto byty dokonce prázdné, čímž celkovou situaci na trhu s bydlením ještě více komplikují, jelikož odebírají takový byt z nabídky. Další sice byt pronajmou, ovšem velmi bedlivě si střeží, co se v něm bude dít a jak se k vybavení budou nájemníci chovat.

Ačkoliv si dnes nesmíte dát do smlouvy to, že nájemce nemůže chovat domácí zvířata nebo kouřit, reálně jsou to vždy pronajímatelé, kdo tahá za delší konec. Ve stále větším množství nájemních smluv se objevuje krátká větička o tom, že majitel bytu má právo vykonávat pravidelné kontroly, a to klidně každých 14 dní.

“Byla jsem ráda, že jsme sehnali byt za rozumné peníze v lokalitě, kde jsme chtěli. Popravdě jsem celou smlouvu nepročítala, protože jsem očekávala v tomto směru standard,” říká paní Jaroslava z Prahy. “Pak mě ale překvapilo, když majitel bytu začal každých 14 dní chodit na inspekci a zevrubně kontrolovat, zda se k bytu chováme dobře.”

Připravte se na inspekce

Ukázalo se, že na to má právo, které si vymínil právě ve smlouvě. Kontrola v takovém případě může proběhnout po předchozím informování nájemníků, a to klidně jen telefonicky. Není přitom stanoven žádný časový předstih, kdy se tak musí stát. Stejně tak může majitel provést kontrolu i bez přítomnosti těch, kdo v bytě aktuálně bydlí. A pokud by měl náhodou podezření, že v bytě dochází ke škodám na majetku, může nakonec inspekci provést i bez předchozího ohlášení.

Čtěte také: Kdo má v Česku dům nebo byt, ať zaplatí 100 tisíc korun. Daň znovu brutálně poroste

Toto chování vychází často z toho, že si někdo na investiční byt vezme hypotéku takříkajíc na doraz a potom má obavy, aby se mu s bytem náhodou něco nestalo, když ho začne pronajímat. Jde o typické nešvary nerozvinutého trhu s bydlením v České republice, stejně jako jsou tradiční smlouvy na dobu určitou v trvání jednoho roku, které nájemcům nedávají prakticky žádné jistoty.

Foto: Shutterstock, zdroje: dTest, Ulov domov

2 názory u článku “V Česku probíhá kontrola bytů. Každých 14 dní se k vám mohou přijít podívat, zda se chováte slušně

  1. Zase jen strašíte lidi a snažíte se vyvolat nenávist.. Neznám jediného majitele, který by toto dělal. Nikdo na to nemá čas. Pokud nejsou na nájemníka stížnosti, obvykle je majitel rád a nechává ho žít. Nedělejte z majitelů nějaké zrůdy..

  2. Při vší úctě, vím sama za sebe, že majitelé absolutně netahají za nitky. Zrovna mám jedny “fajn nájemníky” odejité, kauce nestačí na škody a ještě mi vyhrožují…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *