25/11/2024

Od roku 2025 bude v celé Evropské unii zakázáno používat zubní amalgám pro běžné plomby. Pro Česko, kde je amalgám stále běžně používaný a plně hrazen ze zdravotního pojištění, to znamená zásadní změnu.

Konec levných plomb

Amalgám, slitina rtuti, stříbra a dalších kovů, byl po desetiletí nejpoužívanějším materiálem pro zubní plomby. Je levný, odolný a vydrží mnoho let. V posledních letech se však objevují studie poukazující na jeho negativní dopady na zdraví, a to jak pacientů, tak i zubních lékařů. Rtuť je jedovatá a může mít negativní vliv na nervový systém, ledviny a další orgány.

Bílé plomby z kompozitních materiálů budou pro dospělé plně hrazeny jen u dětí do 18 let. U dospělých budou tyto plomby částečně hrazeny ze zdravotního pojištění, pacienti si ale budou muset připlatit. Výše doplatku se bude lišit v závislosti na typu plomby a stomatologickém zákroku.

Ministerstvo zdravotnictví uvažuje o zavedení příspěvku na prevenci pro pacienty, kteří dbají o své zuby a chodí na pravidelné prohlídky. Cílem je motivovat pacienty k preventivní péči, která pomůže předcházet vzniku zubních kazů a nutnosti plomb.

Pozvolný přechod

Česko si vymohlo krátkou výjimku a bude smět amalgám používat do poloviny roku 2026. Důvodem je to, že amalgám je stále nejrozšířenější formou zubních plomb a jeho nahrazení jinými materiály by znamenalo značné navýšení nákladů pro pacienty i zdravotní pojišťovny.

Amalgám bude dostupný jen ve výjimečných případech. Po roce 2026 ho zubaři budou moci používat pouze u pacientů, u kterých jiná výplň nepřichází v úvahu z medicínských důvodů.

Co na to zubaři?

Česká stomatologická komora s urychleným zákazem amalgámu nesouhlasí. Argumentuje tím, že amalgám je u některých indikací těžko nahraditelný a že zákaz povede ke zhoršení zubního zdraví pacientů. Zároveň se obává nedostatku zubních lékařů, protože někteří zubaři by kvůli zákazu amalgámu mohli ukončit svou činnost.

Foto: Shutterstock

Ochrana životního prostředí i zdraví

Zákaz amalgámu je motivován především ochranou životního prostředí. Rtuť se v přírodě nerozkládá a hromadí se. Dostává se i do lidského těla, kde může mít negativní dopady na zdraví.

Amalgámové plomby, hovorově nazývané “stříbrné”, se skládají ze slitiny rtuti, stříbra a dalších kovů, nejčastěji cínu, mědi a zinku. Poměr těchto složek se může lišit v závislosti na výrobci a typu plomby.

Rtuť je toxický kov, který může mít negativní dopady na lidské zdraví. Hlavní rizika spojená s amalgámovými plombami zahrnují například neurotoxicitu. Rtuť se může z amalgámových plomb uvolňovat v malých množstvích do organismu, kde se může kumulovat a poškodit nervový systém. To může vést k řadě symptomů, včetně bolesti hlavy, únavy, poruchy koncentrace, paměťové problémy a další.

Závěr a doporučení

Informujte se u svého zubaře o dostupných možnostech plomb. Zubař vám poradí, jaký typ plomby je pro vás nejvhodnější a jaká bude výše případného doplatku. Dbejte i na prevenci a pravidelně navštěvujte svého zubaře. Pravidelná prohlídka a důkladná hygiena ústní dutiny pomohou předcházet vzniku zubních kazů a nutnosti plomb.

Sledujte vývoj situace. Ministerstvo zdravotnictví bude v nejbližších měsících a letech informovat o detailech implementace zákazu amalgámu a o případných změnách v úhradách zubních plomb.

Foto: Shutterstock, zdroj: Hospodarskenoviny, Ceskenoviny, EuropeanCommission

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *