Podle všeho se rozjely přípravy nových opatření, jak lidem v České republice znepříjemnit držení nemovitostí, jako jsou rodinné domy, byty nebo pozemky. Pravdou totiž je, že celá situace se tak trochu vymkla kontrole a vážně hrozí, že mladé či nemajetné rodiny nebudou mít kde bydlet, jelikož na to finančně prostě nedosáhnou.
Vymklo se to z rukou
Základní problém spočívá v tom, že Češi si zvykli do nemovitostí odkládat přebytečné peníze. V minulých deseti letech se to náramně osvědčilo a takzvané investiční byty nebo další nemovité věci vzrostly na hodnotě o stovky procent. O takovém zhodnocení se vám jinde může jen zdát, obzvlášť když k tomu připojíte relativně malou míru rizika, jelikož není pravděpodobné, že by se ceny nějak výrazněji propadly a naopak se dá očekávat, že budou dále růst.
Jenže k investicím přebytečných peněz by měly být primárně určeny jiné instrumenty, zejména potom akcie či dluhopisy. Do nich se ale lidem v České republice investovat nechce, jelikož mnozí se stále domnívají, že jde o podvod, případně nechtějí akceptovat tržní vývoj včetně možných propadů cen. A tak se z nemovitostí stala investiční záležitost nejen pro vyšší, ale i pro střední třídu.
V každé hospodě se dnes lidé baví o tom, jak si koupili druhý nebo třetí byt a jak jim to náramně funguje. To je ona střední třída. Máme tu však ale i movité investory, kterým už se podařilo skoupit stovky bytů po celé zemi. A stále jich přibývá. To pochopitelně vede k tomu, že ceny rostou, a to nejrychleji v celé Evropě. Dosáhnout na koupi bytu je proto pro mladou rodinu při dnešních cenách a úrokových sazbách prakticky nemožné.
Pomohou už jen daně
Ovšem jedním z důvodů, proč jsou investice do nemovitostí v Česku tak atraktivní, je mimo jiné i velmi nízké zdanění, kterému podléhají. V posledních letech se to dokonce z hlediska držitelů dokonce zlepšilo, jelikož už není třeba platit ani daň z převodu nemovitosti.
Právě to by se ale mělo začít významným způsobem měnit. Daň z nemovitosti vzrostla už letos a dá se očekávat, že rychle poroste i v příštích letech, přičemž to může být zacíleno právě na investiční byty. To znamená, že první nemovitost, tedy ta, ve které domácnost bydlí, bude podléhat nižšímu zdanění, všechny další ale už výrazně vyššímu.
Čtěte také: To je průšvih. Čechům seberou jejich nemovitosti. V tichosti, takže se to dozví příliš pozdě
Je přitom odkud se inspirovat. V západních zemích bývá poměrně obvyklé, že se platí daň třeba i ve výši 1 % z ceny nemovitosti. To už by přitom investory docela zabolelo. Potom by si zřejmě rozmysleli, zda budou byty dále skupovat a zda je náhodou nezačnou rozprodávat a investovat do něčeho jiného. Asi už jen takové opatření by tuzemskému trhu s bydlením mohlo pomoci a přinést rozumnější ceny.
Foto: Shutterstock
Jestli se domníváte že to pomůže tak jste na omylu. Vlastníci přenesou tyto daně na nájemníky a zaplatí to tito. Tj. bydlení bude j ještě méně dostupné….🙈
Uvědomuje si naše slavná PĚTIDEMOLICE, že nevyděláváme stejné peníze, jako západní země??? A při hodnotě bytu/domu např. 4.000.000 korun by daň ročně činila 40.000, tedy skoro 3.500 Kč/měsíc??? [Průměrný výdělek v Německu 2022 – 4.105 Euro (asi 101.000), v Česku 40.317, což je 2,5 násobek]
https://www.google.com/search?q=pr%C5%AFm%C4%9Brn%C3%BD+vydelek+v+n%C4%9Bmecku
Kdo vlastni druhy byt,tak ho pronajima a kdyz je seriozni tak levneji nez stat,Stat zdrazil neumerne najem ve statnuch bytech,Takze majitek druhehi bytu vkastne umoznuje mladym lidem dostupejsi bydleni casto nez stat.Po zvysent dane bude muset zaplatit najence a ten na to nebude nit a bude diky dani na ulici.Mejde o bdleni ale odirani penez z lidi jako ve vsem Milos