Ze strany důchodců je stále častěji slyšet žehrání na to, že stát se na ně v poslední době vykašlal a že už nemohou počítat s tak výrazným navyšováním penzí, jako tomu bylo v minulosti. To je do značné míry pravda, avšak souvisí to s širšími problémy důchodového systému, který se jednoduše dostal do úzkých a není možné z něj už vyplácet tolik prostředků jako dříve.
Je třeba se přizpůsobit
Důchodce proto čekají hubenější roky, přinejmenším pokud jde o důchody vyplácené státem. To ovšem neznamená, že mají sedět s rukama složenýma v klíně. Naopak, tato situace je ideální k tomu, aby se porozhlédli po tom, jak svou finanční situaci vylepšit.
Stát opatrně naznačuje, že by důchodci mohli klidně pracovat, a to výrazně déle než dnes. Pro mnohé z nich může být skutečně zajímavou možností jít na nějakou tu brigádu. Pracovní síly je totiž v Česku málo, zejména potom na nízko kvalifikované pozice, které přitom penzisté klidně mohou vykonávat. I kdyby brali třeba jen minimální mzdu, nejenže by se zabavili, ale navíc by si do rozpočtu přispěli významnou částkou.
Je tu však alternativa i pro ty, kdo už z nejrůznějších důvodů pracovat nechtějí. Ti totiž mohou za sebe nechat pracovat své peníze. Jak ukazují různé průzkumy, ale i šetření v terénu, jsou to právě důchodci, komu ze všech nejčastěji leží peníze na běžném účtu ladem. Zároveň často mají vytvořeny nemalé úspory ze svého kompletního produktivního života.
Jak přijít k penězům snadno a rychle
“Vůbec jsem nevěděla, že něco takového jde. Ale potom, co jsem si v bance přesunula své úspory ve výši 700 tisíc korun na spořicí účet, chodí mi každý měsíc tři tisícovky jen tak. Předtím jsem je vůbec neměla. A pro mě je to velký rozdíl. Už nemusím tolik přemýšlet, jaké potraviny si koupím a jak vůbec celkově vyjdu,” říká 70letá paní Anežka.
Čtěte také: V Česku nečekaně krachuje oblíbená banka. ČNB už zasahuje, jde o velké peníze
Provedla přitom velmi jednoduchý úkon. Založila si spořicí účet a převedla tam své peníze, které do té doby žádný úrok nenesly. Vzhledem ke stále ještě dosti atraktivním úrokovým sazbám tak dostává svého druhu každý měsíc atraktivní finanční příspěvek od banky.
Foto: Shutterstock