24/11/2024

Něco takového v České republice ještě skutečně nebylo. Úřady dostanou pravomoc hrabat se lidem v jejich bankovních účtech. A co více, budou moci nahlédnout i do účtů blízkých osob, které s vámi například žijí v jedné domácnosti, zda si k nim peníze náhodou před kontrolou neschováváte.

Hraje se o velké peníze

Až tak daleko jsme zašli v boji proti tomu, aby nebyl zneužíván sociální systém České republiky, což se bohužel děje stále častěji. Stát došel k závěru, že by mohl lidem vyplácet podstatně menší objem dávek než dosud, kdyby pečlivě kontroloval to, zda na ně mají nebo nemají nárok.

Jenže dosud k tomu neměl ty potřebné pravomoci. To se ovšem brzy změní a součástí toho bude zevrubná majetková kontrola. Pakliže si přijdete na úřad pro nějakou tu dávku jako obvykle, musíte počítat s tím, že zde udělíte souhlas k tomu, aby si vás úředníci náležitě proklepli. Podívají se tedy, kolik máte na účtu nebo zda nevlastníte nějaké nemovitosti.

Logika je totiž jednoduchá. Proč by měl stát vyplácet příspěvky někomu, kdo má na účtu například stovky tisíc korun, které si tam syslí, a než aby je utratil, tak raději pumpne stát, tedy všechny ostatní daňové poplatníky, kteří nic nedostávají a naopak do státní kasy jen odvádějí. V jádru je to krok velmi dobrým směrem, byť může přinést i určitá negativa.

Foto: Shutterstock

Dobře si to rozmyslete

Především jde o velké nabourání bankovního tajemství, které sice už dávno není tak nedotknutelné jako dříve, ovšem dosud platilo, že vám do účtu mohou určité orgány koukat jen tehdy, když k tomu dostanou svolení od soudu. To teď odpadne. Jakmile si přijdete pro dávku, Úřad práce se vám tam prostě podívá.

Typickým případem je příspěvek na bydlení, který si dnes zvyklo čerpat velké množství domácností. Jediné, co musíte plnit, je totiž to, aby výdaje za bydlení přesáhly 30 % vašich měsíčních příjmů. Teoreticky však takový člověk může mít třeba miliony na účtu, několik nemovitostí a řadu vozidel. Podle dnešních pravidel na dávku nárok má, jelikož tyto poměry nikdo nezkoumá. Brzy se to však změní a takový člověk peníze nedostane.

Čtěte také: V Česku nečekaně krachuje oblíbená banka. ČNB už zasahuje, jde o velké peníze

Jak už to tak bývá, najdou se odborníci, kteří tento postup kritizují, jelikož se může dotknout například toho, že si lidé spoří na stáří. Nově budou muset své “důchodové spoření” spotřebovat, než budou mít nárok na peníze od státu. Je to ale správně, nebo není? To je těžká otázka.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *