Důchodci v České republice nezřídka žehrají nad tím, že růst penzí se v podstatě zastavil a že navíc ani nedostali to, co na měli nárok. Narážejí tím na z větší části nevyplacenou mimořádnou valorizaci důchodů v roce 2023, což je považováno za velkou křivdu.
Peníze leží na zemi
Málokdo si ale uvědomuje, že se nemusí spoléhat pouze na to, co mu na účet nebo složenkou přistane od státu. A teď nenarážíme na aktivity ministerstva práce a sociálních věcí, které by rádo motivovalo důchodce k práci. Velmi solidní přilepšení má totiž každý doslova na dosah ruky, jen se stačí o něj náležitě přihlásit.
Ekonomové upozorňují na skutečnost, že obrovské finanční prostředky leží v Česku na nijak úročených běžných účtech. Předpokládá se přitom, že jde z velké části o celoživotní úspory důchodců. Ti střádali peníze na hromádku v bance, ještě když byly v oblibě takzvané vkladní knížky. Ty jim potom plynule přešly na poměrně nevýhodné běžné účty.
Nejsou žádnou výjimkou lidé, kterým roky takto leží ladem třeba milion korun. Jsou to přitom ti samí, kteří si stěžují na to, že mají příliš nízký důchod. Je pochopitelné, že se jim do úspor nechce sahat, protože je mají na horší časy, případně je chtějí přenechat příštím generacím.
Důchod nebo dva navíc
Jenže tyto peníze jim mohou generovat příjmy, aniž by sáhli do podstaty. A to naprosto bezrizikově. Stačí navštívit Českou spořitelnu nebo Komerční banku, případně jakoukoliv jinou banku, kde máte účet, a požádat si o zřízení spořicího účtu nebo termínovaného vkladu. Jedním klikem tam potom peníze převeďte.
Čtěte také: Výchovné zůstane jen některým důchodcům. Připravuje se novinka, která opravdu nepotěší
Už i tyto velké banky dnes nabízejí velmi zajímavě úročené produkty. Pokud jich ale nevyužijete, v podstatě o peníze přicházíte. Zmíněný 1 milion korun vám při 5% úroku může generovat 50 tisíc korun ročně. Ty klidně můžete utratit, aniž byste o cokoliv ze základní částky přišli. A další rok budete mít úrok znovu.
Foto: Shutterstock