04/03/2024

Od ledna 2024 se mění zdanění zaměstnaneckých benefitů. Dosavadní osvobození od daně z příjmů fyzických osob se omezuje na polovinu průměrné mzdy, tedy na 21 983 korun ročně. To znamená, že benefity nad tento limit budou pro zaměstnance podléhat dani z příjmů, zdravotnímu a sociálnímu pojištění.

Co to znamená pro firmy a zaměstnance?

Firmy budou muset za benefity nad limit odvést pojištění ve výši 33,8 procenta. Zároveň však budou moci tyto náklady zahrnout do daňových nákladů. Celkové náklady na benefity nad limit se tak pro firmy sníží na necelých šest procent. Například za tisícikorunový benefit bude muset firma odvést pojištění ve výši 338 korun.

Zaměstnanci budou z benefitů nad limit odvádět daň z příjmů ve výši 15 procent a zdravotní a sociální pojištění ve výši 13,5 procenta. Zároveň však získají vyšší příjem, který mohou použít například na spoření či investice.

Benefity

Nejvíce ohrožené jsou benefity, které jsou poskytovány formou cafeterie. Mezi ně patří například příspěvky na sport, kulturu, cestování, rekreaci nebo vzdělání. Firmy budou muset pečlivě zvážit, zda tyto benefity i nadále poskytovat a v jakém rozsahu.

Stravné, příspěvek na penzijní připojištění nebo životní pojištění a některé další benefity zůstanou i nadále osvobozeny od daně z příjmů.

Foto: Shutterstock

Možné dopady změn

Nová pravidla budou mít pravděpodobně dopad na nabídku zaměstnaneckých benefitů. Firmy budou pravděpodobně omezovat poskytování benefitů nad limit, což může vést k nižší spokojenosti zaměstnanců. Zároveň však mohou firmy využívat benefity jako nástroje k motivaci zaměstnanců a k získávání nových talentů.

Jejich dopady však budou pravděpodobně mírnější, než se původně předpokládalo. Firmy budou i nadále poskytovat benefity, ale v menší míře a zaměří se na ty, které jsou pro zaměstnance nejcennější.

Foto: Shutterstock, zdroj: Pruvodcepodnikanim, Mesec

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x