26/05/2024

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku snad i utrhli, protože na rozdíl od nás vidí, jaký poklad v ní držíme. Podle stránky Sběratel prodejní cena jedné takové vzácné bankovky dosáhla 625 000 Kč.

Každý rok Česká mincovna v Jablonci vyrazí miliony nebo desítky milionů mincí. A Státní tiskárna cenin chrlí z rotaček nové bankovky. Většinou mají právě tu hodnotu, která je na nich uvedená – nominál. Ale občas se něco stane a z běžného oběžného platidla se stává poklad, jehož cena s léty stoupá.

Chyba a omyl

Výrobu peněz provází velká kontrola. Nejen proto, aby si zaměstnanci nenosili práci domů. Důležitá je i kontrola kvality. Přesto se stává, že se do oběhu dostanou zmetky. Chyboražby a chybotisky. Jenže sběratel takovou chybu považuje v podstatě za pozitivní jev. Hledá bankovky, kde chybí barva, kde je nepovedený soutisk jednotlivých vrstev, bankovky s tiskem přes ohnutý rok papíru, mince, kde byla raznice už unavená a něco nevyrazila.

Česká bankovka s nádechem Afriky

Za chybotisk, který se proslavil, můžeme považovat takřečenou zairovku. Je to vlastně obyčejná dvoustovka z roku 1993 – jenže na ochranném kovovém proužku, který se do bankovky vkládá, je místo 200 Kč napsáno République du Zaïre. Africká země, která se dnes jmenuje Demokratická republika Kongo. Kdybyste takovou našli, máme pro vás dobrou radu, co dělat: Nic! „Nedoporučujeme mince ani bankovky nijak vylepšovat – u bankovek je většinou jejich majitelé žehlí, perou atd., aby byla jako nová. Takové úpravy zkušený sběratel a obchodník pozná a jen si uškodíte v cenové nabídce,“ říká Jan Jelínek, expert na numismatiku z aukční síně Macho & Chlapovič.

Foto: Shutterstock

Co dělá minci/bankovku vzácnou?

První otázku, kterou si jistě položí každý, kdo se o tyto obory zajímá, je: “Jak poznat jestli je daná mince nebo bankovka vzácná?” Faktorů, které mohou pomoci s určením vzácnosti je hned několik. Mezi ty základní patří:

  • Emise a Vzácnost – vyjadřuje počet vyražených nebo vydaných kusů dané mince/bankovky. Zpravidla platí, že čím méně jich bylo vydáno tím je jejich cena vyšší. Obecné pravidlo říká, že vzácnější mince/bankovky jsou ty, kterých bylo vydáno méně než 30 tisíc kusů.
  • Chybotisk/chyboražba – chybotisk je označení pro bankovky s vadou, která vznikla při tisku. Může to být otisknutý přehnutý roh, poškozená tisková vrstva, posun tiskové desky, špatně vložený papír, posunutý vodotisk, špatný ořez atd. Chyboražba je výrobní vada u mincí. Tyto mince mají nejčastěji vady jako jsou nálitky, slabě vyražené číslice, nevyražený letopočet, pootočení mince nebo použití jiného střížku.
  • Varianta – jedná se o varianty mincí, které vznikly záměrně, například tři stejné mince, lišící se v drobném detailu. Jejich počet je velmi omezen a i díky tomu jsou u sběratelů velmi vyhledávané.
  • Sériové číslo – své vlastní sériové číslo má každá platná bankovka. I u sériových čísel platí, že záleží na emisi, tedy kolik bylo dáno kusů do oběhu od každé série.
  • Specimen – velmi vyhledávaným symbolem, ať už na bankovkách či mincích, je právě označení SPECIMEN nebo S. Toto označení vytváří úmyslně Česká národní banka, která tímto minci/bankovku znehodnotí. Jedná se o tzv. perforování.

Investiční artikl

Sběratelé mincí a bankovek vědí, že některé mince mohou být víc než jen obyčejnými penězi – mohou být časem cenným investičním artiklem a dokonce příběhem, který zanechává stopy v historii a kultuře. Tak se nebojte si peníze pečlivě prohlédnout, možná máte ve své peněžence skrytý poklad.

Foto: Shutterstock, zdroj: Sberatel.info, Finex, Kurzy, Machochlapovic

Nenechte si ujít
Už dlouhou dobu se o tom mluvilo a teď pravděpodobně všechno nabere velmi rychlý spád. Nejde o nic menšího než zkrácení pracovního týdne z pěti na čtyři dny. Je to velký posun směrem vpřed, pokud uvážíme, jak razantní dopad to bude mít na životy lidí. Celé generace byly zvyklé pracovat pět dní v týdnu a dva dny mít k odpočinku. Tento poměr by se mohl brzy změnit a více narovnat, po čemž volají zejména mladí. Je čas na změnu První kroky tímto směrem začaly dělat v Polsku. Tam totiž ministerstvo práce a sociálních věcí zcela vážně prověřuje dva návrhy, které by práci významným způsobem zkrátily. Zdá se přitom, že by to mohlo projít. “Celých 100 let uplynulo od doby, kdy byla zavedena osmihodinová pracovní doba. Téměř padesát let od doby, kdy byly zavedeny volné soboty. Od té doby se změnilo mnohé, a tak je na místě udělat další krok,” uvedla poměrně překvapivě ministryně s tím, že si dala za cíl zkrátit pracovní týden. Ještě se prý povede diskuze o tom, jakým se tak stane způsobem. V Polsku jde najednou o velké téma, které bude muset mít nějaké vyústění. Důležité je, že kratší týden podporují lidé na nejvyšších pozicích, a tak není důvod, aby se tak nestalo. Podle odborníků by to mohlo pomoci zaměstnancům i zaměstnavatelům. Dva návrhy ve hře Jak se totiž ukazuje, pracovníci nevykazují lepší výsledky tím, že tráví v práci více času. Naopak, to vede pouze k velkému stresu, vyhoření a v důsledku toho k nižší výkonnosti. Namísto toho odpočinutý zaměstnanec odvede svou práci velmi kvalitně. Konsensus v rámci diskuze se zatím přiklání spíše k tomu, že by byly zavedeny volné pátky. To znamená, že by byla zachována stávající pracovní doba, ale ubral by se jeden den. Ve hře je však ještě druhý návrh, kdy by se pracovní doba zkrátila na 35 hodin za týden, ovšem do práce by se stále chodilo pět dní. Toto opatření by však pravděpodobně nemělo takový efekt, ale mohlo by posloužit třeba jako přechodné. Čtěte také: Do Česka se vrací povinná práce. Zapomeňte na to, že se budete flákat. Pořádně se přitvrdí Také v České republice zaznívá stále více požadavků na to, aby se pracovní doba zkrátila. Současný životní styl tomu nahrává a zejména mladé generace chtějí více volného času, kdy by se mohly věnovat svým zájmům. Mnozí už si to v pracovních smlouvách i tak vymíní. Foto: Shutterstock [...]
Pakliže bychom měli najít nejkritizovanější pořad vysílaný na českých televizních stanicích, pravděpodobně by jedním z hlavních kandidátů byly Otázky Václava Moravce. Zároveň jde o jeden z nejdéle vysílaných pořadů, přičemž obě věci spolu zcela jistě souvisí. Pokud se něco omílá opravdu dlouho, v tomto případě už desítky let, jednoduše se to vyčerpá. Panují neshody Na ničem jiném to není tak dobře vidět jako právě na OVM. Tento pořad už divákovi prakticky nemá co nabídnout a mnohé jeho sledování naopak rozčiluje. Lidé příliš nechápou, proč Česká televize drží na tomto prestižním postu tak dlouho jediného člověka, který navíc není zrovna proslulý tím, že by se staral o veřejnoprávní vyváženost. Jistě, na oko vše splňuje, ale stylem moderace v drtivé většině případů prozradí, na jaké straně stojí. Odborníci přitom předpokládali, že nový generální ředitel České televize Jan Souček udělá v tomto ohledu zásadní změny. Někteří moderátoři včetně Moravce zkrátka přesluhují a televize si zasluhuje pořádnou restrukturalizaci a reorganizaci, a to právě s ohledem na jména vyskytující se na obrazvoce. Stále se tak přitom nestalo, a to přesto, že se Moravec s novým ředitelem už pustil do křížku. Snad aby ukázal, jak silnou pozici má a že jeho se rozhodně nikdo zbavovat nebude. Podle zákulisních informací hraje na to, že jeho případné stažení z obrazovek by způsobilo v určité části veřejnosti velkou vlnu nevole, a ta by mohla vyústit dokonce v demonstrace, s nimiž má Česká televize bohaté zkušenosti. Měl by odejít sám Jak se ukazuje, nové vedení České televize na to jde jinak, a to metodou odsunu do bezvýznamnosti. “Chtějí mu to pořádně znechutit a postaví kolem něj nové pořady, které se budou prioritizovat. Cílem je aby odešel sám,” říká zdroj z České televize na adresu Václava Moravce. Také proto už se chystá změna modelu OVM. Nově by se v něm měli moderátoři střídat, přičemž druhou moderátorkou by měla být žena. “Dělají to tak, aby na to Václav nemohl říct ani popel, jelikož by to navenek působilo hloupě,” tvrdí zdroj. Čtěte také: Česká televize vás bude sledovat. Poplatkům už nikdo neunikne, jinak brutální pokuty To ovšem není zdaleka všechno. Česká televize podle dostupných informací vyvíjí další debatní formáty, které by měly OVM vytvářet vnitřní konkurenci. Potom půjde také o čísla sledovanosti, které nové pořady získají. Česká televize v tomto ohledu totiž začíná ztrácet na konkurenční Novu a Primu, které už mají vlastní nedělní diskuze. Foto: Shutterstock [...]
Jedno je jisté. Podnikatelé v Chorvatsku už si za své služby nebojí říct opravdu pořádný peníz. Jakoby by jim bylo jedno, zda na to lidé budou ještě mít prostředky nebo ne. Chovají se stylem: ber, nebo nech být. To zejména pro turisty z České republiky není úplně optimální, jelikož v rámci Evropy nepatří k nejbohatším a musí se vyrovnávat s konkurencí jiných. Je to pořádná pálka Jak se ale zdá, Chorvatsko to tentokrát přehnalo opravdu výrazně. Drahé to tam totiž připadá i lidem z Německa. Ono není příliš divu, když ceny ubytování opět stouply o desítky procent a například ceny jídel nebo drobného občerstvení už hraničí s únosností. Naprostým standardem jsou dnes částky ve výši 3 až 4 tisíc korun za menší apartmán a noc. Levnějších alternativ přitom ubývá, jelikož kapacity skupují velcí hráči a tvoří z nich luxusnější ubytování, za které jsou potom schopni si říct i mnohonásobně více. Pokud si přitom myslíte, že by třeba pobyt v kempu mohl být levnější možností, vyvedeme vás rovnou z omylu. Stačí se podívat na kemp Arena Grand Kazela, který se nachází v oblíbeném letovisku Medulin. Tady si raději rovnou připravte balík peněž, jelikož draho vás přijde skutečně všechno. Jen za stání pro obytný dům tu zaplatíte více než 2000 korun za noc. Domek v chorvatském kempu vyjde na 105 tisíc korun za týden. / Foto: Booking.com Už to přehnali Pokud byste se chtěli ubytovat přeci jen trochu lépe v nějakém tom mobilním domku, potom počítejte s částkou 60 tisíc korun za týden. Dostanete za to spartánsky zařízenou budku o výměře 30 metrů čtverečních, což věru není kdovíjak velkorysé. O něco lepší mobilní domek, jehož podlahová plocha měří 57 metrů, je o poznání dražší. Dáte za něj 105 tisíc korun za týden, což je nějakých 15 tisíc korun za noc. Ubytovat se tu přitom může až pět osob. Ovšem zapomeňte na nějaké dodatečné služby, jako třeba snídani zdarma. Nic takového nedostanete a musíte si to sami připravit. Čtěte také: V Chorvatsku se letos přemnožil nepříjemný brouk. Je všude a je obrovský, Češi mají obavy “Máme toho už opravdu dost. Každý rok zvýší ceny a čekají, zda jim tam i za ně někdo přijede. Někde se to ale přeci musí zastavit. My už na to ale každopádně nemáme,” říká pan Karl z Drážďan, který jezdil do Chorvatska posledních deset let, ale letos volí raději Turecko. “Když si to spočítám všechno dohromady, tam nás dovolená vyjde ani ne na polovinu. A bude ještě luxusnější.“ Foto: Shutterstock [...]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *