04/03/2024

Podvodné maily, smsky nebo další formy komunikace mají v posledních letech opravdu žně. Lavina podvodných SMS se naposledy vrhla na klienty Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP).

Varování pojišťovny

Tato zpráva vyzývá k transakci ohledně zdravotního pojištění a obsahuje i podvodný odkaz. Pracovníci pojišťovny už před ní varují a klientům doporučují jakékoli zprávy tohoto typu ignorovat. „Varujeme klienty před podvodnou SMS zprávou, která předstírá odeslání z našeho zdroje. Obsahem je oznámení i „výplatě“ nebo „čeká na Vás pojistná výplata“ píše pojišťovna.

Důrazně proto varuje před odkazem na podvodné stránky. „Neotvírejte žádné odkazy, které vedou jinam, než na oficiální stránky VZP dostupné na adrese vzp.cz.“ Právě na podvodné stránce mají klienti provést operaci v zájmu výplaty.

Není první a nebude poslední

Tzv. smishing neboli podvody skrze SMS zprávy jsou stále žhavým tématem. Princip je prakticky vždycky totožný, neustále však přibývají nové entity, za které se podvodníci vydávají. Stejně tak pojišťovna varuje před podvody skrze sociální sítě, v aplikaci Moje VZP i na všech svých pracovištích.

„Upozorňujeme naše klienty, aby tyto zprávy zcela ignorovali a rozhodně přes ně neprováděli žádné finanční transakce. Uvedená adresa vzp-portal.online je falešná,“ zdůraznila i mluvčí VZP Viktorie Plívová.

Foto: Shutterstock

Ověření na infolince

Kdykoli si klient není jistý, jestli ho nějakým kanálem kontaktovala skutečně VZP ČR, je na místě si to ověřit na infolince 952 222 222. Falešné zprávy od podvodníků vypadají někdy zcela směšně, jindy však velmi věrohodně. „Jasným vodítkem pro klienty je i to, že skutečné zprávy rozesílané VZP mají ve jménu odesílatele buď VZP CR nebo EKK,“ dodává Plívová.

Dnešní technologie dávají ovšem podvodníkům mnoho nástrojů na to jméno odesílatele i další údaje zfalšovat. Veškeré státní instituce vás ovšem kontaktují oficiální cestou, buď dopisem nebo datovou schránkou. Stejně tak například informace o objednaných zásilkách chodí souběžně mailem a SMS zprávou.

Foto: Shutterstock, zdroje: VZP

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x