Pokud se letos chystáte do Chorvatska, měli byste se připravit na to, že se tam potkáte s něčím, co jste tam dosud nebyli zvyklí vídat. Velmi rychle se na Jadranu totiž šíří invazivní druh brouka, který je znám jako takzvaná mohutnatka. Odborně jde o živočicha nesoucího označení Lethocerus patruelis.
Jak se to sem dostalo?
Tento brouk je skutečně velmi nepříjemný, jelikož už svým vzezřením způsobuje určité obavy. Běžně měří nějakých 10 centimetrů, přičemž může dorůstat až do velikosti 12 centimetrů. Aby toho nebylo málo, tento hmyz má velkou oblibu v tom, že se zakusuje do lidí, zejména do prstů.
Tento brouk v Evropě dříve vůbec nebyl přítomný a mohli jste na něj narazit pouze ve vzdálené jihozápadní Asii. Právě odtud se však dostal nejprve na Blízký východ či sever Afriky a následně to už byl jen kousek ke “skoku” do míst, kam Evropané rádi vyrážejí na dovolenou. Nejde jen o Chorvatsko, mohutnatka se rychle šíří také v Řecku, Turecku, Bulharsku nebo Egyptě.
Je otázkou, jak se brouk dostal až do našich končin. Podle expertů pravděpodobně pomohl vítr či vodní proudy. Není však vyloučeno ani to, že si ho z Asie někdo přivezl v zavazadle. Teď si na něj ale budeme muset začít zvykat, jelikož se ho zřejmě jen tak nezbavíme. A není nakonec vyloučeno ani to, že se dostane i do České republiky.
Není to vůbec příjemné
Tito brouci jsou velmi agresivními lovci, přičemž k tomu mají ideální vybavení v podobě kusadel, která jsou podobná kleštím. Svou kořist dokáží znehybnit také jedovatými slinami. Následně z ní potom vysají tekutiny. To se ostatně pokoušejí dělat, když se vám zakousnou do prstu. To je velmi bolestivé, přičemž to můžete cítit i několik dní.
Čtěte také: Chorvatsko už se chystá na Čechy. Takové ceny jste ještě neviděli, držte se
Je přitom zajímavé, že mezi kořist mohutnatek mohou patřit žáby, želvy, menší ryby nebo malí ptáci. Jak vidno, letos bude dovolená ve Středomoří zase o něco dobrodružnější.
Foto: Shutterstock