Důchodci v České republice musí začít řešit opravdu velkou nepříjemnost. Poté, co jim stát v letošním roce přidal skutečně skrovný peníz, ukázalo se, že v tomto trendu chce pokračovat. V příštím roce by si tak penzisté měli polepšit o ještě nižší částku, což už je na pováženou.
Moc se netěšte
Pravdou je, že to vychází ze současného vývoje inflace, která zpomalila, ale to je jen statistické číslo. Náklady se důchodcům pocitově stále rychle zvedají. Ministerstvo práce a sociálních věcí každopádně situace využilo a oznámilo, že důchody se nijak zásadně zvedat nebudou.
Standardní valorizace proběhne opět k 1. lednu 2025, kdy se procentní část důchodu zvýší o 0,4 % a základní výměra potom stoupne o 290 Kč. Pro důchodce s průměrnou penzí to bude znamenat, že jim měsíčně bude chodit o 356 Kč více. Mimochodem, srovnejte si to s částkou, o kterou stát důchodce v loňském roce připravil v rámci ponížené mimořádné valorizace. Tam přišli o tisícovku měsíčně. Tímto tempem je to tříletý nárůst důchodů, což je opravdu tristní
Na druhou stranu je pravdou, že důchodový systém je v problémech, a to i když se začalo přidávat o poznání méně. I tak to ale přijde na spoustu peněz. “Navýšení bude stát státní rozpočet 12,2 miliardy korun. Mezi příjmy z pojistného a výdaji na důchody bude v příštím roce deficit 18,3 miliardy korun,” uvedl ministr práce.
Mohlo by být hůře
Jako určité uchlácholení a také důvod, proč je teď potřeba s nárůstem penzí brzdit, uvedl skutečnost, že za posledních deset let se důchody zvýšili o 18 % více než inflace. Penzisté si tedy polepšili a teď zkrátka budou muset na nějakou dobu zatnout zuby.
Čtěte také: Osolte důchodcům daň z nemovitosti a budete koukat, jak vystřelí z města. Český ekonom ostře promluvil
Průměrný důchod však v příštím roce každopádně překročí hranici jednadvaceti tisíc korun a bude činit 21 078 Kč. To je skutečně velký rozdíl oproti době před deseti lety. Navíc se poměrně slušně daří navyšovat i nižší penze, takže k průměru se blíží stále více lidí. Penzi alespoň 18 tisíc korun dnes pobírá přibližně 80 % důchodců.
Foto: Shutterstock
Zapomnělo se také uvést, že za krize v letech2008 a ž 2010 či 2011 byly penze taky sníženy a taky upraven výpočet tak, že reálné důchody klesaly až do roku 2015. Krize už dávno odezněla, ale politici s důchody nic nedělali a až Sobotkova a následně vláda ANO to změnila. V podstatě jim začala vracet to oč je Kalousek a ODS obrali. Takže mluvit o tom že důchody narostli o 18 % je zavádějící a úmyslně klamavé. Jelikož v krizi byly snížené i nárůsty platů politiků a soudců včetně NS a důchodců. Po krizi politici dostali v tichosti peníze oč přišli zpět a taktéž soudci a ti dokonce i s úroky, jako by ty peníze státu půjčili a důchodci těm reálný pokles dál pokračoval až do roku 2015. V podstatě jsem to v zjednodušeně a jasně vysvětlil. Vůbec nechápu proč politici mlží, lžou a neříkají pravdu, lidi to stejně ví. Nebo politici považují občany za hlupáky a tomu bych i věřil. Vedl jsem nespočet debat na téma důchodový systém a to co se kolem toho děje a musím přiznat, že 80 % lidí vůbec neví jak to funguje a v médiích se to nedozví a politici mlčí a mají proč. Pokud by mluvili jasně a srozumitelně, pak by museli přiznat, že důchodce okrádají ! Politicky je toto přiznání považováno za slabost a prohru. Na té prohře se podíleli politici od dob Husáka, ten byl poslední co řešil budoucnost důchodů , rodiny, dětí, žen a bydlení !