19/09/2024

Důchod může mít mnoho podob. Bohužel ne všechny jsou zrovna příjemné. Ačkoliv se dnes služby pro seniory rozvíjejí velmi rychlým tempem, což je hodnoceno jako pozitivní, při bližším pohledu zjistíme, že se tato činnost dělá často jenom takříkajíc “na kšeft”.

Nekvalitní služby pro seniory

Cílem je postavit domovy pro seniory, kde se platí nejen vydatný měsíční poplatek, ale připlácí se prakticky za všechno. Příkladem může být nechvalně proslulý Domov služeb seniorům Hvězda, který se nachází ve Zlíně.

Jak při své inspekci zjistili Ministerstvo práce a sociálních věcí, děly se zde skutečně nehorázné věci. Klienti museli platit například 510 Kč za celodenní pitný režim, 500 korun za využívání vlastního elektrického spotřebiče, 250 Kč za půjčení televizoru a dokonce 200 korun za zpracování každoměsíčního vyúčtování.

Prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb Jiří Horecký potom v rozhovoru pro Seznam Zprávy konstatoval, že nejde o nic jiného než okrádání seniorů, které připomíná 90. léta.

Z tohoto pohledu by na tom důchodci byli lépe, kdyby se sebrali a ubytovali se v hotelu. To ostatně udělal i 64letý Američan Terry Robinson, na jehož příběh upozornil server The Hill. Ten se rozhodl strávit podzim života v hotelovém řetězci Holiday Inn.

Dejte dýško a personál se přetrhne

A světě div se, šlo o čistě ekonomické rozhodnutí. Zatímco v hotelu platí 59,23 dolaru za noc, pobyt v domově důchodců na den by ho vyšel na 188 dolarů. “Snídaně je v ceně a někdy máme odpoledne šťastnou hodinku,” uvedl Robinson. “Celkem zbývá 128,77 dolaru denně na oběd a večeři v jakékoliv restauraci chceme, pokojové služby, praní prádla nebo třeba sledování speciální filmů. A kromě toho poskytují bazén, posilovnu, spa a další služby.

Důchodce také upozornil na skutečnost, že většina hotelů tohoto řetězce poskytuje zdarma zubní pastu a žiletky, stejně jako třeba šampon nebo mýdlo. “Denně vydám asi 5 dolarů na dýškách a personál se může přetrhnout, aby mi pomohl,” popsal Robinson.

Podobnou praxi pochopitelně nelze provozovat se státním důchodem. V USA je však zvykem, že si lidé za produktivního života tvoří vlastní portfolio, ze kterého potom v penzi žijí.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *