Kolem důchodů a jejich výplaty může vznikat řada nejasností a je pravdou, že toho využívají také organizované skupiny. Ty se na důchodce pokoušejí vyzrát například tím, že jim posílají SMS zprávy, ve kterých je informují o tom, že aby získali peníze, musí jim sdělit například přihlašovací údaje ke svému účtu apod. Pochopitelně potom o peníze akorát tak přijdou.
Je to zamotané
V poslední době vznikl určitý zmatek kolem toho, jakým způsobem se strhávají určité poplatky z důchodu. Česká správa sociálního zabezpečení na svém webu upozornila na tvrzení, která podle ní nejsou zcela přesná.
Některá média totiž informovala o tom, že důchodci musí zaplatit poplatek, aby dostali důchod v hotovosti na přepážce České pošty. Skutečnost je ale trochu jiná.
“Pokud se důchodce rozhodne pro výplatu v hotovosti prostřednictvím služeb České pošty, poplatek 35 Kč strhneme a odvedeme České poště jako odměnu na základě uzavřené mandátní smlouvy,” uvádí ČSSZ na svých webových stránkách.
Existuje lepší alternativa
Z toho tedy jednoznačně vyplývá, že důchodci sami od sebe nic platit nemají, a to ani kdyby je k tomu někdo vyzýval. Pakliže pobírají důchod v hotovosti, dostanou ho na České poště již ponížený o zmíněný poplatek. Ten se automaticky strhává na základě jejich rozhodnutí o tom, že si přejí nechávat vyplácet důchod tímto způsobem.
Nejde přitom o upřednostňovaný způsob výplaty penze. Ten spočívá v bezhotovostním převodu na bankovní účet. Pravdou ale je, že účet v bance nemají všichni senioři. Řada z nich počítač nebo mobilní telefon neumí ovládat, a tak se vlastnímu účtu vyhýbají.
Čtěte také: Jak se zvýší důchody v roce 2025. Jurečka šokoval Čechy
Výplata důchodu v hotovosti má však i řadu dalších nevýhod. Důchodce totiž na Poště dostane velký balík peněz a může se stát terčem nejrůznějších živlů, které se ho mohou pokusit o něj připravit. Stejně tak není optimální ani schraňování peněz doma v hotovosti.
Foto: Shutterstock