25/11/2024

Jak už to tak bývá, dobré úmysly často končí opravdu hodně nepěkně. Přesně to se aktuálně děje v případě domácností, které hodně spekulují a chtějí ušetřit za elektřinu za každou cenu. Jedna věc je pochopitelně zavést úsporná opatření a méně spotřebovávat, ale tam se dá dosáhnout jen určité finanční úspory.

Lidé to pořád zkouší

Mnohem více lze vydělat na případné změně dodavatele. Jak už tomu tak bývá, pokud jste u nějakého dodavatele delší dobu, ten nabude pocitu, že vás má v hrsti a nenabízí vám zrovna ten nejvýhodnější ceník, ba právě naopak.

Pokud si potom svou spotřebu zadáte do některého z internetových srovnávačů, s překvapením zjistíte, že byste mohli ušetřit třeba i desítky tisíc korun za elektřinu a plyn. Lákání nových zákazníků totiž dodavatelé skutečně umí a dokáží vám nabídnout opravdu lákavé podmínky. A kdo by nechtěl ušetřit, když to vypadá tak jednoduše, že.

Právě snaha ušetřit za každou cenu ovšem může vést k pravému opaku. “Odešel jsem od svého dodavatele s tím, že mi maximálně napálí pět tisíc korun pokutu, což bylo ve smlouvě. Jenže pak jsem se nestačil divit,” říká pan Aleš ze Znojma. “Dopočítal mi totiž i ušlý zisk ze smlouvy na dobu určitou, který činil přibližně 50 tisíc korun.

Těžko vyklouznete

Změna dodavatele má totiž svá pravidla. Málokdo má dnes smlouvu na dobu neurčitou, kde je výpovědní lhůta tři měsíce, přičemž po jejím skončení jste volní. Většina domácností má uzavřeny určité fixace, a tam je vázanost opravdu pevná. Noví dodavatelé vám sice doporučí, abyste od smlouvy odstoupili, jenže stávající dodavatele má většinou silnější karty.

Většina lidí přitom příliš neví, jaké podmínky a sankce ve smlouvě podepisuje. Dodavatelé se dnes dle Energetického regulačního úřadu opravdu hodně jistí a stále častěji využívají právě i klauzuli o ušlém zisku. V takovém případě mají zákazníka skutečně v hrsti. Buď u nich bude muset zůstat, nebo jim v podstatě vše zaplatí v rámci pokuty.

Čtěte také: Kdo v Česku používá elektřinu, musí od července zaplatit nový poplatek. To nikdo nečekal, zase nás podojili

ERÚ přitom připouští, že dodavatelé mají na toto jednání právo, pokud vše vychází ze smlouvy. Někteří to na vás ale mohou jen tak zkoušet, i když jste ve smlouvě nic takového nepodepsali. Každopádně, když na to dojde, nemusíte hned zaplatit. Není tu žádný rozhodce, který by takový nárok posuzoval. Pakliže nezaplatíte, pravděpodobně to půjde ke klasickému soudu.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *