Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku snad i utrhli, protože na rozdíl od nás vidí, jaký poklad v ní držíme. Podle stránky Sběratel prodejní cena jedné takové vzácné bankovky dosáhla 625 000 Kč.
Každý rok Česká mincovna v Jablonci vyrazí miliony nebo desítky milionů mincí. A Státní tiskárna cenin chrlí z rotaček nové bankovky. Většinou mají právě tu hodnotu, která je na nich uvedená – nominál. Ale občas se něco stane a z běžného oběžného platidla se stává poklad, jehož cena s léty stoupá.
Chyba a omyl
Výrobu peněz provází velká kontrola. Nejen proto, aby si zaměstnanci nenosili práci domů. Důležitá je i kontrola kvality. Přesto se stává, že se do oběhu dostanou zmetky. Chyboražby a chybotisky. Jenže sběratel takovou chybu považuje v podstatě za pozitivní jev. Hledá bankovky, kde chybí barva, kde je nepovedený soutisk jednotlivých vrstev, bankovky s tiskem přes ohnutý rok papíru, mince, kde byla raznice už unavená a něco nevyrazila.
Česká bankovka s nádechem Afriky
Za chybotisk, který se proslavil, můžeme považovat takřečenou zairovku. Je to vlastně obyčejná dvoustovka z roku 1993 – jenže na ochranném kovovém proužku, který se do bankovky vkládá, je místo 200 Kč napsáno République du Zaïre. Africká země, která se dnes jmenuje Demokratická republika Kongo. Kdybyste takovou našli, máme pro vás dobrou radu, co dělat: Nic! „Nedoporučujeme mince ani bankovky nijak vylepšovat – u bankovek je většinou jejich majitelé žehlí, perou atd., aby byla jako nová. Takové úpravy zkušený sběratel a obchodník pozná a jen si uškodíte v cenové nabídce,“ říká Jan Jelínek, expert na numismatiku z aukční síně Macho & Chlapovič.
Co dělá minci/bankovku vzácnou?
První otázku, kterou si jistě položí každý, kdo se o tyto obory zajímá, je: “Jak poznat jestli je daná mince nebo bankovka vzácná?” Faktorů, které mohou pomoci s určením vzácnosti je hned několik. Mezi ty základní patří:
- Emise a Vzácnost – vyjadřuje počet vyražených nebo vydaných kusů dané mince/bankovky. Zpravidla platí, že čím méně jich bylo vydáno tím je jejich cena vyšší. Obecné pravidlo říká, že vzácnější mince/bankovky jsou ty, kterých bylo vydáno méně než 30 tisíc kusů.
- Chybotisk/chyboražba – chybotisk je označení pro bankovky s vadou, která vznikla při tisku. Může to být otisknutý přehnutý roh, poškozená tisková vrstva, posun tiskové desky, špatně vložený papír, posunutý vodotisk, špatný ořez atd. Chyboražba je výrobní vada u mincí. Tyto mince mají nejčastěji vady jako jsou nálitky, slabě vyražené číslice, nevyražený letopočet, pootočení mince nebo použití jiného střížku.
- Varianta – jedná se o varianty mincí, které vznikly záměrně, například tři stejné mince, lišící se v drobném detailu. Jejich počet je velmi omezen a i díky tomu jsou u sběratelů velmi vyhledávané.
- Sériové číslo – své vlastní sériové číslo má každá platná bankovka. I u sériových čísel platí, že záleží na emisi, tedy kolik bylo dáno kusů do oběhu od každé série.
- Specimen – velmi vyhledávaným symbolem, ať už na bankovkách či mincích, je právě označení SPECIMEN nebo S. Toto označení vytváří úmyslně Česká národní banka, která tímto minci/bankovku znehodnotí. Jedná se o tzv. perforování.
Investiční artikl
Sběratelé mincí a bankovek vědí, že některé mince mohou být víc než jen obyčejnými penězi – mohou být časem cenným investičním artiklem a dokonce příběhem, který zanechává stopy v historii a kultuře. Tak se nebojte si peníze pečlivě prohlédnout, možná máte ve své peněžence skrytý poklad.
Foto: Shutterstock, zdroj: Sberatel.info, Finex, Kurzy, Machochlapovic