Virus nipah je globální hrozbou

Zdroj: Pixabay.com

Experti na globální zdraví a infekce varují, že smrtící virus nipah, který zabije až 90 % nakažených, má velký epidemický potenciál. Ačkoli identifikovaný byl už v roce 1999, do dnešního dne proti němu neexistuje žádná léčba ani vakcína. Virus nipah je přenášen hlavně prasaty či kalony malajskými. V jednom případě však došlo i přenosu z člověka na člověka.

Virus nipah je tichý zabiják, varují odborníci

První zmínka o viru nipah se datuje přibližně k polovině roku 1999, kdy jej lékaři objevili v Malajsii a Bangladéši. Od té doby uplynulo dvacet let a svět stále nenašel žádnou protilátku, která by zabránila celosvětovému šíření. Výstrahou je také skutečnost, že virus zabíjí nakažené ve 40 až 90 procentech případů.

Ačkoli za nejčastější původce viru jsou považováni některé druhy prasat a hlavně kaloni malajští, může dojít rovněž k přenosu z člověka na člověka nebo prostřednictvím kontaminovaného jídla.

Vesnice Nipah je odstrašujícím příkladem

Virus nipah dostal název podle stejnojmenné, malajské vesnice, kde koncem devadesátých let zabil až třetinu nakažených. Projevuje se především dýchacími obtížemi, zvracením, vysokou horečkou, bolestmi hlavy, zvracením, křečemi, celkovou dezorientací, malátností a následnou smrtí.

Kaloň malajský je obrovským rizikem

Lékaři varují, že výskyt viru nipah se sice zatím soustředí jen na jižní a jihovýchodní Asii, nicméně má vážný epidemický potenciál, protože kaloni malajští se totiž vyskytují napříč tropickými a subtropickými pásmy. Kvůli tomu jsou v ohrožení až dvě miliardy životů.

Letouni (například netopýr, kaloň malajský) jsou všeobecně považováni za časté přenašeče různých závažných onemocnění. Některé druhy kaloňů prý stojí za epidemií ebola viru. V případě viru nipah je však riziko ještě mnohem zásadnější.

Zdroj: Wikipedia.org

David Břach

Rád pracuji s informacemi a ještě raději se o ně podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.