Ruská raketa Avangard se představuje veřejnosti

Zdroj: Pixabay.com

Ruská armáda v úterý 26. listopadu 2019 představila americkým kontrolorům svůj převratný vynález. Jedná se o raketu Avangard – novou strategickou zbraň, kterou prezident Vladimír Putin označuje za největší počin od dob prvního sputniku z roku 1957. V čem je tato ruská zbraň natolik výjimečná?

Raketa Avangard s nadzvukovou rychlostí

Ruská raketa Avangard má podle tamních expertů mezikontinentální dosah a atmosférou se prohání v nadzvukové rychlosti (je sedmadvacetinásobně rychlejší). S využitím jedinečných kompozitních materiálu odolá žáru až 2 000 °C. Během letu dokáže měnit směr i výšku, díky čemuž jsou proti ní prostředky protivzdušné obrany naprosto bezbranné.

Prezident Ruské federace Vladimír Putin se při pohledu na novou ruskou zbraň dmul pýchou a navíc prohlásil, že koncem tohoto roku bude zařazena do výzbroje pluku protivzdušné obrany v Orenburgu. Sériovou výrobu schválil již v únoru.

Je dohoda mezi Ruskem a USA v ohrožení?

Američani byli na základě dohody START pozváni k slavnostnímu představení ruské rakety Avangard před třemi dny. Možná to bylo dokonce naposledy, kdy k něčemu takovému došlo. Proč?

Obě strany se totiž neustále obviňují z nedostatečného plnění závazků stanovených zmíněnou smlouvou START. Ta vyprší v průběhu roku 2021 a podle šéfa ruské civilní rozvědky Sergeje Naryškina je její prodloužení o dalších pět let krajně nepravděpodobné.

Pokud k rozvázání písemné domluvy skutečně dojde, pak nám s ohledem na neskutečný arzenál obou gigantů Bůh pomáhej.

Zdroj: BBC.com

David Břach

Rád pracuji s informacemi a ještě raději se o ně podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.