Petr Fiala obhajuje daňový balíček, který jeho ODS posvětila

Nespavci, kteří zdárně překlenuli čtvrteční půlnoc a napjatě přitom sledovali takřka nekonečné jednání Poslanecké sněmovny, pravděpodobně nevěřili vlastním očím. Opravdu vzácný a dost možná neopakovatelný jev spočíval v názorovém souznění Andreje Babiše a Petra Fialy. Pánové, kteří se dlouhodobě netají vzájemnou nevraživostí a rozdílnými pohledy na ideální fungování země, nalezli konsenzus při schvalování daňového balíčku, jehož zavedení státní pokladnu příští rok připraví o zhruba 135 miliard korun. Přestože zástupci ostatních politických stran (dokonce i potenciálních volebních partnerů ODS) hovoří o rozpočtové bezohlednosti, předseda občanských demokratů své rozhodnutí navzdory všudypřítomné kritice hájí.

Daňový balíček málem zpřetrhal vazby mezi vládními stranami i jejich budoucími vyzyvateli

Noční hlasování týkající se finální podoby daňového balíčku vyvolalo bouři, která nekontrolovatelně proletěla Poslaneckou sněmovnou a přitom málem rozmetala těžce budované vztahy politických stran. Negativní emoce kulminovaly mezi členy vládní koalice ANO a ČSSD, pochopitelně se ale nevyhnuly ani opozici. K čemu konkrétně došlo? Premiér Andrej Babiš nakonec prosadil návrh daňového balíčku, který ruší superhrubou mzdu a zároveň masivně snižuje daně. Jelikož se dle nedočkal podpory ze strany vládního partnera, opřel se o hlasy SPD a překvapivě také ODS.

Zřejmě netřeba zdůrazňovat, že Petr Fiala a všichni jeho kolegové prostřednictvím sociálních sítí inkasovali několik tvrdých úderů do citlivých míst. Většinu internetových diskutujících například udivilo, že Občanská demokratická strana sice dlouhodobě kritizuje rozhazovačnou politiku současného předsedy vlády, sama se ovšem ochotně propůjčuje k dalšímu nelogickému zadlužování České republiky a tím pádem doslova ničí životy našich dětí. Silná slova o projídání budoucnosti však předseda tradiční pravicové partaje kategoricky odmítá.

„Každý rok voláme po vyrovnaném rozpočtu. Každý rok navrhujeme škrty ve zbytečných výdajích státu (např. jen loni 46 mld.). Nenechte si namluvit, že není možné snížit lidem daně. Je. Stát na to bez problémů má, jen ho nesmí řídit populisté a socialisté,“ bránil šestapadesátiletý politik daňový balíček s tím, že brzy představí konkrétní návrhy, jak využít evropské peníze, minimalizovat výdaje a zároveň vyřešit rozpočty územních samospráv. Ani tato odpověď však kritiky, kteří mají Fialovy četné připomínky vůči nepřipravenosti současné vlády v živé paměti, neuspokojila.

Fiala odrážel kopance, sám si navíc neodpustil štiplavé poznámky

Petr Fiala pochopitelně zaznamenal vlnu negativních reakcí, která se na jeho hlavu snesla. Během pátečního odpoledne proto skrze sociální síť Twitter zveřejňoval jeden příspěvek za druhým, čímž se snažil vysvětlit, proč daňový balíček Andreje Babiše vlastně podpořil. Neodpustil si přitom ani štiplavý komentář vůči ostatním politickým stranám ve sněmovně, které po zodpovědném rozpočtu údajně volají s výrazným zpožděním. „Jsem rád, že máme najednou tolik strážců rozpočtové odpovědnosti. Tedy našich nových spojenců v boji za rozumný státní rozpočet. Kde byli, když ODS prosazovala dluhové brzdy, vyrovnané rozpočty v čase vysokého růstu a když jsme navrhovali krotit výdaje?“

Fiala nevidí problém, když lékaři, učiteli, prodavači nebo jakémukoli řadovému zaměstnanci zůstane v peněžence více peněz. Lidé s vyššími příjmy si prý logicky dovolí mnohem rozsáhlejší investice a díky touze po kvalitnější životní úrovni tudíž státní pokladnu naplní jiným způsobem. Předseda ODS říká, že aktuální rozruch kolem snížení daní je buďto levicovým běsněním, nebo čirým pokrytectvím. Zásadní rozdíl mezi pravicí a levicí lze dle jeho názoru shrnout jedinou větou. „Nemyslíme si, že se máme starat jen o příjmy, ale jsme přesvědčeni, že se musíme starat o výdaje.“

David Břach

Rád pracuji s informacemi a ještě raději se o ně podělím.

57 komentářů: „Petr Fiala obhajuje daňový balíček, který jeho ODS posvětila

 • 21 listopadu, 2020 (3:30 pm)
  Trvalý odkaz

  Fialo víte vůbec kudy a kam. Co to je za pokus? Zdá se ,že je konec.

  Reagovat
  • 21 listopadu, 2020 (3:55 pm)
   Trvalý odkaz

   Smetanu slízne zase Bureš a ODS splní funkci užitečného idiota.

   Reagovat
 • 21 listopadu, 2020 (3:40 pm)
  Trvalý odkaz

  Stydím se za ODS. Je pořád stejně proradná _!!!

  Reagovat
  • 21 listopadu, 2020 (4:08 pm)
   Trvalý odkaz

   Pan Fiala se rád povozí na výsluní. Jeho ODS sice získala po mnoha letech “svůj” balíček jak chtěli, ale ve zcela špatné době. Teď vůbec nevím, koho mám příště volit. Babiš nebo “opoziční” Fiala, oba jsou ze stejného hnízda…..ani jednoho nezajímá budoucnost našich dětí. Myslí jen sami na svá konta.

   Reagovat
   • 21 listopadu, 2020 (6:47 pm)
    Trvalý odkaz

    Co? za to Fiala dostal, nebo co mu SLÍBILI ??? Chce být po Babišovi “premiérem” – že ?? ZAPOMEŇ !!!

    Reagovat
  • 21 listopadu, 2020 (6:05 pm)
   Trvalý odkaz

   Tolik jsem fandila paní M. Němcové a M. Vystrčilovi tak teď uvidím, jak se zachovají v Senátu ,jestli podpoří tu zhovadilost přátelíčků Ano,ODS, SPD KSČM. Je mi z toho špatně

   Reagovat
 • 21 listopadu, 2020 (4:12 pm)
  Trvalý odkaz

  tucet roků ODS varuje před řeckou cestou. Nyní s bývalím donašečem Stb a s nacionalistickým vůdcem schálí dluh, ktrý budou muset zaplatit moje děti a vnoučata. Nedivil bych se kdyby mi chodily plivat na hrob.

  Reagovat
 • 21 listopadu, 2020 (4:36 pm)
  Trvalý odkaz

  Vždyť je to ubožák! Nesmíme ho brát vážně!

  Reagovat
 • 21 listopadu, 2020 (4:57 pm)
  Trvalý odkaz

  Proradní předáci ODS opět potvrdili, že jako mnohokrát ve své historii jejich předchůdcům jim jde jen o pár procent nejbohatších. Lze očekávat ještě rychlejší následné zdražení zboží i služeb, tím dojde k odčerpání navýšení u převážné většiny pracujících a to minimálně do dvojnásobku průměrného platu. Příjem navíc bude pak prospěšný jen pro ty nejbohatší.
  Důchodci, ještě stále máte svůj optimismus?????

  Reagovat
 • 21 listopadu, 2020 (4:58 pm)
  Trvalý odkaz

  Jak se nám ptáček vybarvil,krásně tu ODS vedete,dopadnete jako ti vyčuránci z ČSSD.

  Reagovat
  • 21 listopadu, 2020 (5:20 pm)
   Trvalý odkaz

   Moc se mě to od ODS nelíbí. Jít na ruku zrovna s těmito stranami…..

   Reagovat
   • 21 listopadu, 2020 (6:24 pm)
    Trvalý odkaz

    Bohužel pan Fiala je největší hňup, který vedl ODS.Je takový zvláštní,slizský.V okolí pana Fialu nikdo nesnáší a to by všichni měli být jeho potenciální voliči.Prostě smutný příběh.

    Reagovat
 • 21 listopadu, 2020 (5:11 pm)
  Trvalý odkaz

  Nemam peníze, musím si půjčit na nedělní oběd a váhám, jestli si koupím na dluh svých dětí husu nebo kachnu. ODS říká, abych si koupil obojí. Skvělé řešení. A to jsem těm magorům dával hlasy.

  Reagovat
  • 21 listopadu, 2020 (6:15 pm)
   Trvalý odkaz

   ODS založil Klaus a jeho hlavním krédem bylo : Nedovolím ani korunu deficitu !” S prvním deficitem přišli v roce 1998 socani. Dnes už se hýří, jako by měl být konec světa. Zahraniční investoři nám brzy zatnou tipec.

   Reagovat
   • 21 listopadu, 2020 (6:36 pm)
    Trvalý odkaz

    To je fakt že to Klaus řekl, ale že rozkradl pro svůj vyrovnaný rozpočet miliardy z důchodového účtu, to je taky fakt.

    Reagovat
    • 22 listopadu, 2020 (6:53 am)
     Trvalý odkaz

     Nikdy nebyl a ani dnes není žádný důchodový účet, důchody jsou normální rozpočtový výdaj!!!
     Santa Klaus jánošíkoval z privatizace a rozdával státní majetek kamarádům a sponzorům.
     Tož tak.

     Reagovat
     • 22 listopadu, 2020 (9:44 am)
      Trvalý odkaz

      vážený,kolik je vám let,že nevíte o dlužení bank v devadesátých letech klausem za 180 miliard-

      Reagovat
  • 22 listopadu, 2020 (8:06 am)
   Trvalý odkaz

   to je jen vaše chyba, že jste ty šmejdy tak dlouho volil, tím jste nám jako společnosti dlouhodobě zatápěl …..

   Reagovat
 • 21 listopadu, 2020 (5:38 pm)
  Trvalý odkaz

  Odhaduji tak 5-8% stálých voličů ODS ubude. Budu patřit mezi ně

  Jarda Cvetkov

  Reagovat
  • 23 listopadu, 2020 (8:42 am)
   Trvalý odkaz

   Souhlas.ODS strana podrazáků,které jsem bohužel tolik let volil.

   Reagovat
 • 21 listopadu, 2020 (5:47 pm)
  Trvalý odkaz

  Chtělo by to založit nějakou platformu s nějakým takovým názvem “BÝVALÝ VOLIČ ODS”(myšleno po tom,co ODSka sehrála Burešovi užitečného idiota na snižování daní) .Věřím tomu,že to bude mít x desítek tisíc členů.
  S pozdravem od včerejška bývalý volič ODS

  Reagovat
 • 21 listopadu, 2020 (5:49 pm)
  Trvalý odkaz

  Tak si říkám, že je to od ODS nějaký fígl. Parametry státního rozpočtu jsou schváleny v PS, příjmy – výdaje = sekera 320 mld. Kč, pře to nejede vlak. Teď se bude kouzlit, jak do toho nacpat těch cca 135 mld. Kč, protože schodek již nelze zvyšovat.

  Reagovat
 • 21 listopadu, 2020 (5:52 pm)
  Trvalý odkaz

  Fiala si nevidí ani na špičku nosu…o to víc mě baví jeho prohlášení, jak bude příštím premiérem..😆……nechápu, jak muže být predsedou….alespoň to ukazuje, jak celá ods tlachá nesmysly a myslí jen na svůj prospěch……Babiš je šikovně využil a teď už půjdou do kopru……lidi nejsou hloupí…

  Reagovat
 • 21 listopadu, 2020 (6:00 pm)
  Trvalý odkaz

  Očekávám, že ODS při příležitosti schvalování státního rozpočtu představí program účinných úspor ve výdajích státu, jak se o to snaží již pár minulých let. Pokud k tomu dojde, jsem zvědav, jak se k tomu postaví její dnešní hysteričtí kritici. Podpoří ho? Měli by, jinak budou vypadat jako pitomci.

  Reagovat
 • 21 listopadu, 2020 (6:01 pm)
  Trvalý odkaz

  Takže okruh volitelných stran se mi zase o něco snížil. To, co ODS provedla, je patolízalství a podvod na svých voličích největší úrovně

  Reagovat
 • 21 listopadu, 2020 (6:08 pm)
  Trvalý odkaz

  Babiš, respektivě Prchal nahnal ODSku do pěkné bryndy. Kdo se se slovákem dá do party pěkně pohoří. ODS neměla superhrubou mzdu vůbec řešit, neboť byly zrušena ze zákona. Vše nahraje TOPce a pirátům.

  Reagovat
 • 21 listopadu, 2020 (6:28 pm)
  Trvalý odkaz

  ODEESKA zas a znovu zrazuje střední třídu ! Vykopali jste si hrob Fialo!

  Reagovat
 • 21 listopadu, 2020 (7:05 pm)
  Trvalý odkaz

  Občas mi je na blití a tak si pouštím politiky a hle, je to venku a je mi zas fajn. Říkám tomu léčba politikou.

  Reagovat
 • 21 listopadu, 2020 (7:18 pm)
  Trvalý odkaz

  Volil jsem Klause, než podvedl voliče s Opoziční smlouvou. Od té doby ODS nevěřím a vím proč pane Fialo.

  Reagovat
 • 21 listopadu, 2020 (7:21 pm)
  Trvalý odkaz

  Tak po Šnajdrovi a Langrovi začíná řádit i Fiala. A to jsem je chtel zase volit. Pro mě už ODSka Nadobro skončila.
  Chudáci moje děti vy šmejdi.

  Reagovat
 • 21 listopadu, 2020 (9:03 pm)
  Trvalý odkaz

  Fiala se skutečně chová jako trouba. Babišovi umožnil uplatit váhající voliče ODS. Nezískal za to nic jen naštval zodpovědné lidi. Ono je vidět, že duch Klausova omezenectví z ODS nevymizel i když mu říkají konzervatismus. Fiala a celá tahle věková garnitura v parlamentu je z jiné doby. Část se ještě neprobrala z rozkrádání budoucnosti jak to předváděli komunisté 40 let se všemi neduhy, které tahle éra přinesla (byrokracie, zlodějiny, udavačství, klientelismus), říkejme jim jednotně Babišovci. Část se dokonce zanořila do levičáctví konce 19. století a začátku 20. století (žijí dál v tezi neexistujících utlačovaných tříd), říkejme jim jednotně Hamáčkovci. Část staví na tezích falešného národovectví (na programu strachu před jinými a burcování národa bez další vize jak podporou vzdělání národa jej přivést k ekonomické a tedy i politické svobodě díky disruptivnímu myšlení těch nejchytřejších), které vyústilo v obě světové války, říkejme jim jednotně Okamurovci. Mám jen jeden hlas a určitě ho nedám těm, kteří ještě nevidí budoucnost, jako Babišovi slouhové používající papír, ani Okamurovým falešným prorokům těžícím z přirozeného strachu lidí ze světa, který pádí tak rychle dopředu díky objevům a novým znalostem, a ani Hamáčkovým sociálním experimentátorům, kteří ve jménu ochrany slabších zapomínají na staré české přísloví “bez práce nejsou koláče”. Možná dnešní děti nachází mezi sebou vůdce, protože to v čem žijeme také vidí a jsou schopné to změnit, protože mají alespoň trochu více svobody než před 30 lety. Tedy doufám, že si ji nenechají vzít.

  Reagovat
  • 22 listopadu, 2020 (10:22 am)
   Trvalý odkaz

   Zajímavé je jak si někteří myslí , že když daňový poplatník odevzdá část svého příjmu státu , že je to lepší než sám pustit peníze na trh , aby si sami našli svojí cestu. Vždycky tito mudrlanti se zaklínají moderností a budoucností , ale bylo by dobré se podívat do minulosti k čemu všemu to vedlo. Nevím co je špatného na národovectví. Je to pořád lepší než internacionalismus dnešní doby , kdy se na minulost dívají tito jasnozřivci na něco odporného . Zhouba multikulturalismu je vidět v celé Evropě. A co se týče politiky jako takové , je vždy k smíchu nebo někdy i k pláči , že když někdo dělá politiku pro lidi , je hned nazván populistou- myšleno hanlivě , jako kdyby to bylo něco špatného. Je to vždy lepší než dělat politiku pro ideje – výsledky známe…. Ti , co je volí jsou v jejích očích hlupáci kteří se dají koupit atd. , …..jsou to jen slova těch poražených , kteří neuspěli , ale chtějí být důležití , prahnou po uznání .Proto jsou zapšklí a věčně nespokojení.

   Reagovat
 • 21 listopadu, 2020 (9:44 pm)
  Trvalý odkaz

  Obhajuje neobhajitelné. ODS mne opět silně zklamalo, a to jsem jim začínal pomalu fandit. Tak snad jen piráti ….

  Reagovat
 • 21 listopadu, 2020 (11:20 pm)
  Trvalý odkaz

  Konečně přichází ODS k rozumu,peníze patří lidem oni ví jak je použít.

  Reagovat
 • 22 listopadu, 2020 (2:09 am)
  Trvalý odkaz

  Tak je to správné !!!!! Lidé potřebují žít a k tomu potřebují také peníze. Neustálé se zdažuje viz. potraviny , ovoce , cigarety ap. Vláda se konečně naučí šetřit a ne nesmyslně utrácet. To samé platí i pro kraje a obce.

  Reagovat
 • 22 listopadu, 2020 (7:47 am)
  Trvalý odkaz

  Dobry den ODS byla od zalozeni zlodejska glosa jednoho politika ODS kdo si nenekrad byl a nebo je hloupi. Co dodat?

  Reagovat
 • 22 listopadu, 2020 (8:01 am)
  Trvalý odkaz

  Tak ods byla vždy asociální, vždy se paktovala s mafiány již od krize v 97 … nikdo nemůže po Fialovi chtít aby překročil svůj vlastní stín, nebo aby měl soucit s chudými či byl solidární se střední třídou … to že estébákovi pomáhá zatnou rozpočtovou sekyru FIALU ILUSTRUJE A DOKUMENTUJE …. a nikdo by tím neměl být ani na chvilku překvapen

  Reagovat
 • 22 listopadu, 2020 (8:47 am)
  Trvalý odkaz

  Dosud jsem vždy volil ODS. Po tomto rozpočtovém zločinu již nemohu. Škoda, že ti, co na něj nejvíc doplatí, naše děti, již nebudou moci soudit ty, co jej způsobili. Fiala je tím největším zklamáním v ODS hned po Klausovi. Uvidíme příští výsledky boje o voliče. Mně nezbývá, než si hledat novou stranu.

  Reagovat
  • 22 listopadu, 2020 (11:02 am)
   Trvalý odkaz

   MÁM TO STEJNĚ JAKO VY. A ŠKODA TAKOVÝCH JAKO JE PANÍ NĚMCOVÁ A PAN VYSTRČIL.

   Reagovat
 • 22 listopadu, 2020 (8:50 am)
  Trvalý odkaz

  ODS není pomoci. Jedete ke krachu. Po příštích volbách nebudete v parlamentu. Zradili jste jednou, pak chvilka naděje a další zrada. KONEC!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Reagovat
 • 22 listopadu, 2020 (9:11 am)
  Trvalý odkaz

  Nejsem profesionální ekonom, ale jako statutární manažer dobře vím, co dělala superhrubá mzda s ekonomikou firem i podniky živnostníků ! Spíše myslím, že se tak podařilo opozici, vědomě nastartovat rozkol v současné koalici…

  Reagovat
 • 22 listopadu, 2020 (1:29 pm)
  Trvalý odkaz

  Pan Babiš vyhral v 10 krajích a koalice byli sestaveny bez ANO. Tak at se ted nauči kraje šetřit.Penize dostanou jini.

  Reagovat
 • 22 listopadu, 2020 (7:16 pm)
  Trvalý odkaz

  A jen tak na okraj,pane Fialo,o snížení výdajů jste zřejmě s Blábolišem nejednali.
  Na to asi nezbyl čas a není to sexy téma,když se všichni stavíte do pozice spasitelů.
  Že není a nebude z čeho je Vám asi fuk.
  Někde ve mě zraje pokušení,že dám hlas ANO,aby se předvedli,jak umí uplácet,když je prázdná kasa a platby v nedohlednu………..Néééééééé to by bylo morbidní,hodím neplatný hlas.
  Pěkný den a pevné nervy.

  Reagovat
 • 22 listopadu, 2020 (8:00 pm)
  Trvalý odkaz

  V okamžiku kdy paní Schillerová oznámila, že pan Babiš podá poslanecký návrh na 15% zdanění jsem poslal maily panu Stanjurovi, Kupkovi a Fialovi ,že je to past pana Babiše, aby mohl v srpnu 2021 prohlašovat, že on zařídil, že střední třída (už nemá kde hledat hlasy) dostane pár tisíc navíc, bez ohledu
  na zruinování rozpočtů krajů a obcí. Dostal jsem odpověď od p.Kupky, že to mají v programu a že to s Andrejem prohlasují. Reagoval jsem, že se ODS společensky propadne do společenského suterénu , kde už ANO a SPD jsou. Varoval jsem je, že přijdou o voliče, že peníze nejsou všechno, když v USA zvítězila slušnost nad penězi. Mohl jsem si ušetřit čas. Ti pánové si myslí, že jsou politici, ale politik se takové hrubé chyby nedopouští. Čau ODS, čau Andreji!

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.