Na oběžné dráze se nachází 12 lahví vína

File:ISS-45 Cygnus 5 approaching the ISS - crop.jpg
By NASA – https://www.flickr.com/photos/nasa2explore/23660365065/, Public Domain
Zdroj: Wikipedia.org

Na oběžnou dráhu dorazila vskutku netradiční zásilka. Zásobovací loď Cygnus kosmické společnosti Orbital Sciences v neděli dovezla na mezinárodní vesmírnou stanici (nejen) zásoby potravin. Jedním z experimentů je i 12 lahví kvalitního vína. Že by se ve vesmíru chystala nefalšovaná párty?

Nebude to k pití

Nebojte, toto víno nebude sloužit k alkoholovému opojení, nýbrž vědě. Ačkoliv se Cygnus zdrží u ISS pouhých 70 dní, víno zůstane na palubě celý rok a bude použito k experimentům. Většina z nich se týká působení mikrogravitace na proces zrání vína. Taktéž zvýšená úroveň ionizujícího záření (radiace) může mít na víno vliv. Porovnáno bude po návratu s referenčním vzorkem, který zůstane po celou dobu na Zemi.

Alkoholický start-up

Vše má na svědomí francouzský start-up Space Cargo Unlimited. Tato firma se obecně věnuje biologickému výzkumu. Tvrdí, že jejich experimenty mají dokázat více, než jen určit vliv pobytu ve vesmíru na chuť vína. Přínosný může pokus být i pro mikrobiální výzkum a teoreticky dokáže přispět například k syntéze vysoce specializovaných léčiv.

Odměna sponzorům

Některé láhve vína ale přeci jen nebudou sloužit vědě. Misi zafinancovalo několik bohatých sponzorů, jejichž odměnou bude “sběratelský balíček” předmětů, které absolvovaly cestu do vesmíru. A jedním z nich bude právě láhev tohoto speciálního vína. Již nyní se ve vinařské komunitě diskutuje o ceně. Je jisté, že hodnota takového kousku bude nejspíše doslova vesmírná.

A co vy? Fandíte netradičnímu výzkumu nebo byste se raději (doslova) drželi při Zemi?

Zdroj: Observer

David Břach

Rád pracuji s informacemi a ještě raději se o ně podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.