Boris Johnson drtivě vyhrál předčasné volby

“160916 Johnson, VK, en Koenders bezoeken Airborne begraafplaats Oosterbeek” by Ministerie van Buitenlandse Zaken is licensed under CC BY-SA 2.0 
Zdroj: Flickr.com

Sázka na Brexit se lídrovi konzervativců opravdu vyplatila. Boris Johnson vyhrál předčasné volby s historickým náskokem. Ve sněmovně získal minimálně 362 křesel, zatímco labouristé jich uhájili jen 203. Odchod Velké Británie z Evropské Unie se tím pádem výrazně přiblížil. Chýlí se patová situace, která se táhne již od občanského referenda z roku 2016, ke konci?

Boris Johnson získal důvěru veřejnosti

Takového úspěchu se konzervativcům nepodařilo dosáhnout ani v dobách Margaret Thatcher. Boris Johnson vyhrál, protože kampaní “Get Brexit Done” přesvědčil občany Velké Británie, že je tím správným člověkem, který dokáže vyvést zemi z Evropské Unie.

Komfortní mandát jej staví do velmi pohodlné situace, ačkoli předčasnými volbami dohoda o Brexitu ještě zdaleka nekončí. Podle prvotních odhadů se jednání i tak povlečou ještě minimálně jeden další rok.

Johnson přetáhl voliče labouristů

Poslední týdny strávil Boris Johnson na cestách po britských městech a vybíral si zejména ty, které z hlediska průzkumů nebyly o jeho zvolení stoprocentně přesvědčeny. Svým charismatem a nesporným tahem na branku však dokázal zlákat i skalní voliče labouristů tím, že jim stále dokola opakoval jednoduché, leč fungující fráze.

Výsledky voleb komentoval Boris Johnson jako jasný signál, že vystoupení Velké Británie z EU je již na cestě. Rovněž sdělil, že vnímá důvěru voličů jako obrovskou zodpovědnost. Hodlá přispět ke sjednocení země. Jenže tento plán se mu může v budoucnu pokazit.

Skotko bojuje za nezávislost

Skotská národní strana je dalším vítězem voleb, jelikož získala opravdu silný mandát. Ten hodlá využít k vyvolání referenda o skotské nezávislosti. To sice konzervativci v čele s Borisem Johnsonem dlouhodobě odmítají, nicméně pokud v příštích volbách strana ještě posílí, nebudou mít v podstatě na vybranou.

Sice po ruce nemáme věštící kouli, ale troufneme si tvrdit, že se možná neblíží jen dlouho očekávaný Brexit, ale také naprostý konec Velké Británie, jak ji známe.

Zdroj: NBC News

David Břach

Rád pracuji s informacemi a ještě raději se o ně podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.