Austrálie čelí ničivým požárům

Zdroj: Pixabay.com

Jihovýchod Austrálie nebude na přelom starého a nového roku vzpomínat v dobrém. Musí se totiž vyrovnat se sérií ničivých požárů, které si vyžádaly nejméně 12 životů a zničily už bezmála 900 budov. Jedná se o největší přírodní katastrofu daného kontinentu za posledních 18 let.

Rozsáhlé plameny neberou konce

Doufejme, že známé rčení “jak na Nový rok, tak po celý rok” v tomto případě neplatí. Domovy obyvatelů Austrálie totiž ničí požáry, které v moderní historii kontinentu nemají obdoby. Tisíce lidí už přišly o střechu nad hlavou, shořelo na 900 budov.

Australské státy Nový Jižní Wales a Victoria již hlásí první ztráty na životech. Dvanáct zesnulých osob je ovšem teprve začátek. Bohužel se očekává, že počet obětí plamenů ještě vzroste.

Austrálii vládne panika, jakou si nedokážeme představit

Pro nás Evropany je situace, v níž se nyní nacházejí obyvatelé Austrálie, absolutně nepřestavitelná. Kupříkladu ve městě Mallacoota, které leží přibližně 400 kilometrů od Melbourne, se 4 000 tisíce domorodců a turistů uchýlily na pláž, aby unikly blížícímu se požáru.

Úřady státu Victoria proto naplánovaly evakuaci pomocí záchranných vrtulníků, policejní čluny mezitím zásobily přeživší na pláži pitnou vodou, jídlem a zdravotnickými prostředky. Už dnes je jasné, že Austrálie požáry z paměti jen tak nevytěsní.

Záchrana zoo přinesla alespoň zrnko naděje

Během požárů zahynul například dobrovolný hasič, s nímž se převrátilo záchranné vozidlo. Otec a syn bránící svou střechu nad hlavou rovněž nepřežili. Dvě další oběti byly nalezené v útrobách vozidla… Pokud v tomto výčtu tragédií najdeme alespoň jednu pozitivní zprávu, pak je to určitě záchrana malé Zoo Mogo.

Mogo se dostala přímo do středu ničivého požáru, kvůli čemuž byli ošetřovatelé vyzváni k okamžité evakuaci. Jenže oni varování neuposlechli a po vyčerpávajícím boji na hranici svých možností plameny nakonec přemohli. Celkem 200 primátů, zeber, nosorožců a žiraf jim nyní vděčí za svůj život.

Zdroj: BBC

David Břach

Rád pracuji s informacemi a ještě raději se o ně podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.