Státní pohřeb pro Gotta, ano či ne?

By David Sedlecký – Own work, CC BY-SA 4.0,
Zdroj: Wikipedia.org

Karel Gott zemřel v úterý krátce před dvanáctou hodinou večerní a jeho jméno se od té chvíle stalo nejvyhledávanější frází na českém internetu. Člověk jeho velikosti si samozřejmě veškerou pozornost a úctu zaslouží, o tom nemůže být sebemenší pochyb. V poslanecké sněmovně i mezi širokou veřejností se ovšem rozhořela otázka týkající se státního pohřbu. Polovina lidí se k tomu aktu přiklání, druhá je naopak proti.

Pocty pro Gotta mají své opodstatnění

Odchod Karla Gotta zasáhl ze dne na den celou Českou republiku. Zpěvák byl dost možná neuznávanější osobností naší země, za což vděčil nejen nespornému talentu, ale také charakteru a profesionálnímu vystupování. Ve světě celebrit se nenajde snad jediný člověk, který by s několikanásobným slavíkem vedl spory. Vláda v den jeho pohřbu schválila státní svátek a většinově se shodla také na státním pohřbu. Nyní se čeká na vyjádření rodiny, která s aktem může a nemusí souhlasit.

Opomeňme na chvíli skutečnost, že podle mnoha kritiků v čele s Jindřichem Forejtem se jedná o hrubé porušení pravidel. Státní pohřeb totiž není v rámci zákona nijak zakotven a nepsané pravidlo jako takové v zásadě nic neznamená. Podívejme se raději na to, co takový státní pohřeb vlastně obnáší.

Významnou roli v něm sehrává především armáda. která tělo zesnulého třetí nebo čtvrtý den v procesí několika set vojáků přenáší do Vladislavského sálu. A právě v tomto bodu se názory lidí značně rozchází. Skutečně by si Karel Gott přál pohřeb doprovázený vojenskou eskortou, s níž neměl v životě pranic společného?

Pohřeb se státními poctami je schůdnější variantou

Člověk Gottova formátu si jistě zaslouží pohřeb s plnou parádou a veškerými poctami, v tomto směru se všichni shodneme. Nicméně je otázkou, zda by nebylo vhodnější volit pohřeb se státními poctami, jehož se například v roce 2010 dočkal hrdý obhájce lidských práv Otakar Motejl.

V takovém případě se o tělo zesnulého stará pouze čestná stráž, nikoli armáda. V jeho blízkosti je navíc vystavena česká vlajka a zazní samozřejmě také státní hymna. S touto variantou by i sám Mistr určitě souhlasil, co říkáte?

Zdroj: Vláda.cz

David Břach

Rád pracuji s informacemi a ještě raději se o ně podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.