Rouhání není zločin, míní Emmanuel Macron

“Visita de Trabajo a Francia” by Presidencia de la República Mexicana is licensed under CC BY 2.0 
Zdroj: Flickr.com

Prezident Emmanuel Macron se veřejně zastal francouzské studentky, která se nelichotivě vyjádřila na adresu Islámu prostřednictvím sociálních sítích a stala se kvůli tomu terčem slovních útoků vyznavačů zmíněného náboženství. Hlava státu věří, že lidé mají právo na rouhání, čímž snad nastavila zrcadlo i ostatním zemím nejen Evropské Unie.

Zákony hovoří jasně, na rouhání mají Francouzi právo

Francie v posledních týdnech žije skandálem, jenž se utvořil kolem zdánlivě nevinného videa tamní studentky na sociálních sítích. Nezletilá Mila se v něm ostře obula do Islámu a náboženství jako takového, načež jí lidé zmíněného vyznání zasypali smrští urážek a výhrůžek smrtí.

Rodina dostala policejní ochranu a proti dívce bylo zahájeno trestní stíhání. To však ministryně spravedlnosti posléze zastavila a francouzský prezident Emmanuel Macron s jejím krokem naprosto souhlasí. Lidé totiž mají zákonné právo na rouhání a byť dívka mohla volit mírnější slovník, za nějž se navíc později omluvila, obvinění od samého počátku nemělo šanci na úspěch.

Zákony ve Francii zahrnují také právo na rouhání, pokud samozřejmě nepodněcuje nenávist a nepředstavuje útok na lidskou důstojnost. Tyto dvě skutečnosti je třeba rozlišovat.

Zdroj: The Guardian

David Břach

Rád pracuji s informacemi a ještě raději se o ně podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.