Mladí vědci, kteří na rozdíl od Grety Thunberg reálně bojují za klima

Zdroj: Pixabay.com

Mladou švédskou aktivistku Gretu Thurnbegovou zná celý svět. Ačkoliv ji někteří lidé uctívají v podstatě jako bohyni dobra a symbol boje za životní prostředí, stává se taktéž cílem mnoha vtípků, které často kolují po internetu. Nechvalně proslulá je pak hlavně svými hysterickými výstupy a věta “How dare you.” je považována za jeden z nejvirálnějších brandů roku 2019.

Emotivní výstupy ve veřejném prostoru mohou někomu připadat úsměvné. Mají však i svou temnou stránku. Vrhají totiž špatné světlo i ostatní lidí, kteří to s ochranou klimatu myslí seriózně, nechtějí bourat ekonomiky a omezovat životní standard lidí. Ze slova klima se stalo sprosté slovo a mladí vědci s reálnými výsledky většinou nemají v mediích dostatek prostoru, aby mínění veřejnosti změnili. Právě proto jsme se rozhodli představit dva mladé vynálezce, kteří jednou možná změní svět.

Anna Du

Anna Du je třináctiletá programátorka. Ve volném čase namísto brouzdání po sociálních sítích navrhla prototyp robota, se kterým se zúčastnila prestižní robotické soutěže 3M. Tu pak dokonce vyhrála. A čem její vynález spočívá? Jedná se vlastně o malou ponorku hledající v moři mikroplasty. Robot využívá jednoduché komponenty (např. PVC trubky) v kombinaci s levnými senzory. Mezi ně patří například podvodní kamery.

Hlavní součástí výtvoru je ale infrasenzor schopný rozpoznat i ty nejmenší částečky plastů, které by lidskému oku unikly. Vítězství ve zmíněné soutěži přineslo Anně Du rozsáhlé kontakty ve vědecké komunitě. Díky tomu může neustále zdokonalovat svého robota, který se nedávno dočkal i reálného nasazení.

Mimo toho trénuje umělé inteligence na rozpoznávání množství plastů v jejich blízkém okolí a rozšiřuje senzorické schopnosti. V budoucnu by se ráda dál věnovala robotice a technologiím obecně v kombinaci s přírodními vědami.

Boyan Slat

Boyan Slat je nizozemský vynálezce a zakladatel start-upu The Ocean Cleanup. Hlavním produktem této firmy je plovoucí zařízení “System 001” – přes 600 metrů dlouhá a 3 metry vysoká plovoucí robotická bariéra. Jejím účelem je shromažďovat na volném moři plasty a zlepšit tak životní prostředí.

Slat společně s několika přáteli s vizí této bariéry vyhrál v 16 letech soutěž mladých vědců. Dále pak s pomocí crowfundingu (dobrovolné sbírky) vybral peníze na prototyp. Ten stál téměř 23 milionů dolarů (cca 530 milionů korun).

Po téměř 10 letech výzkumu byly vychytány některé zásadní problémy a prototyp mohl konečně spatřit světlo světa. Od června 2019 se System 001 nachází ve zkušebním provozu v tichém oceánu.

Další vynálezy na obzoru?

Představili jsme si dva mladé vědce, kteří dělají všechno, co je v jejich silách, aby pomohli planetě Zemi. Že jste o nich nevěděli? Nevadí. Bezpochyby totiž existují i další, kteří nám také unikli. Pokud vás napadá, koho bychom sem měli případně doplnit, určitě se s námi o tuto informaci podělte v komentářích.

A až příště budete číst článek o životním prostředí, vzpomeňte si na to, že někteří klimatičtí aktivisté se opravdu snaží bojovat za přírodu a lepší budoucnost, přičemž se neschovávají za planá slova.

Zdroj: Wikipedia.org

David Břach

Rád pracuji s informacemi a ještě raději se o ně podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.