Demonstrace v USA jsou důkazem, že zlo plodí jen další zlo

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Násilná smrt afroamerického občana George Floyda, jíž způsobil ukázkový případ policejní brutality, spustila na území Spojených států amerických vlnu masivních protestů. Největší občanské nepokoje od dob atentátu na Martina Luthera Kinga se však neobešly bez zdvižených ukazováčků. Lidé se sice domáhají spravedlnosti a rozhořčeně demonstrují proti rasismu, nicméně forma občas výrazně zaostává nad onou základní myšlenkou. Proti bezpráví skutečně nelze bojovat s holemi v ruce, rabováním nebo rozbíjením cizích automobilů. Zámořská velmoc visí nad hlubokou propastí a lano se začíná postupně trhat.

Nenávist vůči strážcům pořádku a politikům narůstá

Nejprve krátká rekapitulace. Strážník Derek Chauvin se stal symbolem policejní brutality a rasismu poté, co při běžném zatýkání ve státě Minnesota surově napadl afroamerického občana George Floyda. Ten údajně prosil o život a mnohokrát zdůraznil, že nemůže dýchat, když mu policista po dobu několika minut klečel na krku. Šestačtyřicetiletý muž už se z brutálního zacházení nevzpamatoval a na následky udušení zemřel. Když se video ze zásahu dostalo na veřejnost, lidé okamžitě vyšli do ulic žádat spravedlnost. Demonstranty dokonce podpořila řada slavných osobností. To, co ale začalo jako nevinná snaha o potlačení bezpráví, se postupem času zvrhlo v boj proti čelním představitelům státu a policie bez jakýchkoli zábran.

Pondělní manifestace před Bílým domem donutila prezidenta Donalda Trumpa vyhledat bezpečí podzemního úkrytu. V ulicích vzplály ohně, rozzuřený dav začal rabovat a došlo i na zapalování automobilů, zatímco se zasazené policejní jednotky snažily hasit vášně všemi myslitelnými významy tohoto slova. Ve vzduchu byla cítit silná frustrace a bující nenávist na obou stranách “barikády”. Policejní brutalitu tak náhle vystřídala brutalita občanská. Dejte totiž lidem do rukou kladiva v momentě, když jim rozum zachvátil vztek.

Protesty v podstatě ztrácejí svou základní myšlenku

Veřejnost se odebrala do ulic, aby poukázala na rasismus a nepřiměřené reakce policistů, které rozhodně nejsou pravidlem, ale bohužel k nim občas dochází. Nelze ale paušalizovat a házet všechny strážce pořádku do jednoho pytle. Stejně tak byste neměli volat po spravedlnosti a míru, když v napřažené dlani svíráte obušek připravený k ráně. To by si měli někteří z řad běsnících amerických občanů uvědomit, než se znovu uchýlí k podobným akcím. Rasismus se musí zcela nepochybně vymýtit i s kořeny. Na formě, jakou toho docílíte, však také záleží. Zlo by se zkrátka nemělo potlačovat zlem, protože pak už nezůstane nikdo morálně natolik čistý, aby mohl ostatní vést za lepšími zítřky.

David Břach

Rád pracuji s informacemi a ještě raději se o ně podělím.

3 komentáře: „Demonstrace v USA jsou důkazem, že zlo plodí jen další zlo

 • 2 června, 2020 (7:54 pm)
  Trvalý odkaz

  Podle mne, se brzy,tenhle kolos na hliněných nohách zvaný USA, začne rozpadat!

  Reagovat
 • 6 června, 2020 (7:48 am)
  Trvalý odkaz

  Tak kdepak se dnes bude konat rabování na počest občana Floyda ?

  Reagovat
 • 6 června, 2020 (7:50 am)
  Trvalý odkaz

  Tak kdepak je dnes plánováno rabování na počest občana Floyda ?

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.