Tenista Tomáš Berdych oficiálně končí

“IMG_4582” by Marianne Bevis is licensed under CC BY-ND 2.0 
Zdroj: Flickr.com

Viselo to ve vzduchu. Tomáš Berdych letos absolvoval jen část tenisové sezóny, trápily jej bolesti zad. Už dříve avizoval, že pro něj tento rok nejspíš bude tím úplně posledním. Své slovo dodržel. K oficiálnímu rozloučení dojde na nadcházejícím Turnaji mistrů. Co všechno za sebou jeden z nejlepších tenistů v historii České republiky zanechává?

Konec kariéry se dal víceméně očekávat

Pro rodáka z Valašského Meziříčí byly poslední roky zkouškou trpělivosti a odolnosti ducha. Často totiž laboroval se špatným zdravotním stavem a na čtvrté místo v žebříčku ATP z roku 2015 mohl jen tiše vzpomínat. Prakticky všechny tenisové legendy po celém světě se shodovaly, že takto hořký konec kariéry si Tomáš Berdych opravdu nezaslouží. Nikdo z nás si však osud nemůžeme vybírat.

Čtyřiatřicetiletý tenista se rozloučí opravdu stylově. Jeho posledním vystoupením se stane semifinálové klání na významném Turnaji mistrů v Londýně. Pomyslné křoví mu budou dělat borci jako Roger Federer, Rafael Nadal či Novak Djokovič – tedy naprostá špička ve svém oboru.

Právě kvůli těmto sportovců Tomáš Berdych nikdy nevyhrál velký grandslamový titul. Celkem čtyřikrát skončil v semifinále a jednou se dokonce probojoval až do závěrečného klání o pohár Wimbledonu, kde mu naděje sebral výše zmíněný Španěl Nadal.

Úspěchy v rámci Davis Cupu mu nikdo neodpáře

Sám Berdych v minulosti několikrát pronesl, že s tenisem začal v době, kdy se hvězdné trojici na vrcholu nešlo vyrovnat.

Ačkoli s těmito mohykány nemohl měřit, zvládl na okruhu ATP ovládnout 12 turnajů. Největší úspěchy mu však přinesl Davis Cup, kde léta tvořil údernou dvojici s Radkem Štěpánkem. V roce 2012 se český výběr poprvé radoval z prvního místa a rok později tento triumf zopakoval.

Ze scény sice odchází jako spráskaný pes, nicméně pamětníci dobře vědí, že toho pro věhlas českého tenisu vykonal opravdu mnoho. Po Ivanu Lendlovi a Petru Kordovi zaujal místo tuzemské jedničky, které obhájil prakticky až do konce. A za to všechno jsme mu neskonale vděčni! Co vy?

Zdro: Tennisnet.com

David Břach

Sportovní nadšenec a zarytý milovník psaného slova.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.