Rafael Nadal si brzký návrat na kurty nedokáže představit

“IMG_1513” by Marianne Bevis is licensed under CC BY-ND 2.0

Obavy z obnovení sportovních soutěží se rozhodně netýkají jen fotbalistů a hokejistů, kteří v médiích poslední dobou dostávají nejvíce prostoru. Pochybnosti vyjádřil i slavný tenista Rafael Nadal, jenž si údajně nedokáže představit, že by se v brzké době navrátil k běžnému životu. Pandemie koronaviru prý ještě zdaleka není pod kontrolou a cestování po všech světových turnajích v kombinaci s potkáváním sportovců různých národností představuje zbytečně velké riziko. Rodák ze španělského Manacoru vyzývá k opatrnosti a trpělivosti.

Nadal není nakloněn blížícím se tenisovým turnajům

Čerstvě čtyřiatřicetiletý Rafael Nadal moc dobře ví, že jeho čas ve sféře profesionálního tenisu spěje pomalými krůčky ke konci. Přesto však patří k odpůrcům předčasného návratu na scénu, jelikož zdravotnická situace ve světě ještě není úplně pod kontrolou. Pandemie nového koronaviru už sice ve většině zemí ustupuje, odborníci však varují před druhou vlnou, která by mohla propuknout na podzim. Právě na přelomu srpna a září se mají odehrát první velké tenisové turnaje po dlouhé přestávce a španělský sportovec míní, že organizátoři těchto akcí nebudou schopni zajistit bezpečnost všech hlavních aktérů. Důvod je vcelku prostý.

Tenis má oproti ostatním sportům obrovskou nevýhodu. Turnaje se totiž přelévají z kontinentu na kontinent, stejně tak pestrá je i škála jejich účastníků a diváků. Právě toto mísení mnoha rozdílných skupin lidí (byť fanouškům bude přístup na sportoviště zapovězen) však může podle několikanásobného granslamového vítěze přispět k dalšímu šíření nebezpečného viru, o němž zatím víme jen opravdu málo. Rafael Nadal není jediným vrcholovým tenistou, jenž v otázkách restartování sezóny zaujal zdrženlivé stanovisko. Před časem se obdobně vyjádřil i jeden z jeho největších rivalů Roger Federer, který prý ani netrénuje, protože věří, že se tenis do našich životů jen tak nevrátí.

Populární Španěl se bude řídit vůlí většiny, klidně i nedobrovolně

Ačkoli by Rafael Nadal s návratem tenisových turnajů ze všeho nejraději vyčkal do doby, až bude cestování bezpečné pro všechny světové hráče, pravděpodobně se na kurtech objeví i za předpokladu, že o tom nebude úplně přesvědčen. Pořád ale bude mít pocit, že vůči ostatním nejedná úplně fér. Dvojnásobný olympijský medailista zároveň dodává, že nedokáže věštit budoucnost a jeho názory jsou silně ovlivněné životními příběhy lidí, kteří se s nebezpečnou nemocí Covid-19 v posledních měsících potýkali. I když se prý v časech neplánovaného volna snažil trénovat a udržovat tak tělo v kondici, jeho mysl se od hrozivých událostí nedokázala zcela oprostit.

Nadal je společně s Rogerem Federerem a Novakem Djokovičem iniciátorem akce na podporu méně populárních tenistů a tenistek ze spodních pater světového žebříčku. Fond solidarity navzdory úvodním předpokladům vybral kolem šesti milionů korun a peníze se rozdělily mezi 800 sportovců, jimž absence příjmů z účasti na turnajích přidělala nemalé starosti.

Zdroj: Breaking News

David Břach

Sportovní nadšenec a zarytý milovník psaného slova.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.