Ochrana zdraví s poselstvím. Naomi Ósakaová nadále bojuje s rasismem

“Naomi Osaka” by Carine06 is licensed under CC BY-SA 2.0 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Rouška se dá využít nejen ke vcelku logické ochraně zdraví, ale také vyjádření osobního postoje. Japonská tenistka Naomi Ósakaová dlouhodobě podporuje protesty proti rasové nesnášenlivosti a z tohoto důvodu se rozhodla uctít památku černošských obětí policejní brutality tím, že během právě probíhajícího US Open postupně oblékne ústenky s jejich jmény. Jelikož má k dispozici dostatek materiálu, který chce sdílet s veřejností, ráda by turnajem proplula až do samotného finále.

Speciální roušky od počátku turnaje až do jeho konce

Dvaadvacetiletá japonská tenistka Naomi Ósakaová pokračuje v otevřené válce proti rasismu a policejní brutalitě. Už minulý týden odmítla nastoupit do semifinále newyorského turnaje, ačkoli předtím jednotlivými zápasy proklouzávala jako nůž máslem. Ačkoli si po debatě s organizátory radikální gesto rozmyslela, do velkého finále vinou poraněného stehenního svalu stejně nepronikla. Navzdory všeobecným pochybnostem se před grandslamovým US Open dala zdravotně do pořádku a dokonce i připravila další protestní akci.

Jakou konkrétně? Pro všechny nadcházející zápasy ve Flushing Meadows slavná sportovkyně oblékne speciálně upravené roušky nesoucí jména zesnulých Afroameričanů. Před úvodním kláním s krajankou Misaki Doiovou kupříkladu nasadila model věnovaný Breonně Taylorové, kterou policisté zastřelili při březnové razii v jejím bytě. Rouška s jasným poselstvím mladé tenistce evidentně přinesla štěstí, postoupila totiž do dalšího kola. Ani tam na svou misi nezanevře, údajně má připravených celkem sedm variant ústenek. S tímto počtem si vystačí až do případného finále, ačkoli hlasitě dodává, že aby upozornila na všechny oběti policejní brutality a rasismu, musel by turnaj trvat výrazně déle.

Protesty proti rasismu, kam se podíváš

Ačkoli si Naomi Ósakaová díky speciálním rouškám ukradla veškerou pozornost posledních dní, zdaleka není jedinou slavnou osobností, která kampaň vymezující se proti rasové nesnášenlivosti rozjela ve velkém. Bojkotovat naplánované zápasy se rozhodly dokonce i celé sportovní soutěže, aby tak daly najevo svou nespojenost s děním ve Spojených státech amerických. Pauzu si na krátký čas vzala NBA, MLB, MLS i NHL a přestože už aktuálně všechny populární ligy běží, je jen otázkou času, když se objeví další záminka k masivním protestům.

Zdroj: CNN

David Břach

Sportovní nadšenec a milovník psaného slova.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.