Další zvrat. Tenistka Naomi Ósakaová prý newyorský turnaj dokončí

“Naomi Osaka” by Carine06 is licensed under CC BY-SA 2.0 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Byla pevně rozhodnuta podpořit protesty proti rasové nerovnosti, které restartoval brutální policejní zákrok na Jacoba Blakea. Z turnaje v New Yorku se veřejně odhlásila, protože jako černá žena cítila potřebu učinit zásadní gesto. Po debatě s organizátory právě probíhající akce a zástupci WTA však někdejší tenisová jednička Naomi Ósakaová změnila názor, páteční semifinále tedy nakonec odehraje.

Tenistka si emotivní rozhodnutí nakonec rozmyslela

Dvaadvacetiletá japonská tenistka Naomi Ósakaová je jednou z nejvýraznějších tváří turnaje v New Yorku, který vinou pandemie nového koronaviru oproti běžnému standardu značně prořídl. Někdejší světová jednička zatím jednoznačně potvrzovala roli favoritky, jednotlivými koly procházela bez větších obtíží a nakonec se probojovala až do semifinále. Očekávaný duel proti Belgičance Elise Mertensové nicméně ohrozil incident, který se odehrál během uplynulého víkendu v americkém městě Kenosha.

Policisté tam během zatýkání Afroameričana Jacoba Blakea celkem sedmkrát použili střelnou zbraň, načež muž skončil v nemocnici. Jako věčnou připomínku si nejspíš odnese trvalé následky. Amatérské video ze zásahu, které okamžitě uniklo na internet, vzbudilo další vlnu masivních nepokojů. Lidé vyrazili do ulic, kde protestovali (mnohdy i daleko za hranicí morálky) proti rasové nesnášenlivosti. Jejich snahu podpořilo několik slavných sportovců včetně Naomi Ósakaové. Ta bez zbytečného otálení odstoupila z turnaje. Prý jako žena tmavé pleti cítila povinnost učinit radikální gesto, které možná povede k zahájení důležité debaty na téma rasismu. Chování policistů vůči menšinám dále označila za pokračující genocidu. Hned druhý den však vzala zásadní rozhodnutí zpátky.

Odložení zápasů jako prostředek k získání větší pozornosti

Naomi Ósakaová údajně vedla rozsáhlé debaty se zástupci WTA, Americké tenisové asociace a čas si našla také na samotné organizátory turnaje, s nimiž vyjednala odložení zápasů na páteční termín. Tato drobná úprava plánů podle slavné tenistky zajistí hnutí Black Lives Matter dostatečnou pozornost, tudíž už není potřeba skládat zbraně. Na závěr svého veřejného vystoupení poděkovala za podporu všem výše zmíněným skupinám, které jejím přáním vyšly vstříc.

David Břach

Sportovní nadšenec a milovník psaného slova.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.