Sportovci se přiklánějí na stranu amerických demonstrantů

“BGP07 1096” by p_c_w is licensed under CC BY-ND 2.0

Spojené státy americké postihla krize nebývalých rozměrů. Důvodem je případ nechutné policejní brutality, na jejíž následky skonal zástupce afroamerické komunity George Floyd. Lidé vyšli v hojných počtech do ulic, volají po spravedlnosti a striktně odsuzují rasismus. Do první linie odboje se postavila také řada slavných osobností, včetně několika sportovců. Názor Michaela Jordana už díky jednomu z našich předešlých článků znáte. Jména dalších hlasitých odpůrců jsme pro vás sepsali v textu následujícím.

Lewis Hamilton vyzývá k občanské odpovědnosti

Násilná smrt afroamerického občana George Floyda se na území USA stala tématem číslo jedna a každý, kdo veřejně nevystoupil proti policejní brutalitě, jakoby vyjadřoval tichý souhlas. Tak to alespoň vnímá pětatřicetiletý pilot Formule 1 Lewis Hamilton, který zásadně odmítá radikální formu protestu spočívající v ničení a drancování budov, ale s umírněnými demonstranty dokonale soucítí. Šestinásobný mistr světa míní, že změna nastane až v momentě, kdy političtí lídři přijmou zodpovědnost a začnou jednat. Populární závodník zároveň podotkl, že se problém rasismu rozhodně netýká jenom Spojených států amerických. Do svědomí si podle něj musejí sáhnout rovněž představitelé Velké Británie, Itálie, Španělska a ostatních zemí.

Jadon Sancho a LeBron James oblékli protestanská trika

Dvacetiletý záložník německého klubu Borussia Dortmund byl jednou z nejvýraznějších tváří nedělního fotbalového večera. V zápase proti Padebornu zkompletoval hattrick, přičemž první branku vstřelil krátce po startu druhého poločasu. Oslavu pojal Jadon Sancho vskutku netradičně a zcela v duchu současné situace způsobené brutálním útokem policisty Dereka Chauvina. Vyhrnul si týmový stejnokroj a televizním kamerám ukázal triko s nápisem “Spravedlnost pro George Floyda”. Krátce poté svého týmového kolegu napodobil Ašraf Hakimí. K jejich gestu asi není potřeba žádného komentáře.

Podobně se k incidentu postavil také fenomenální americký basketbalista LeBron James. Ten na svém oficiálním twitterovém profilu sdílel fotografii trička s nápisem “Nemohu dýchat”, což byla údajně poslední slova George Floyda před tragickou smrtí. Další hvězda NBA Stephen Jackson neváhala ve svém vyjádření zajít ještě o kousek dál. S obětí se totiž velice dobře znala a silné emoční vypětí z videa doslova čišelo. Rodák z Texasu zkritizoval policejní složky, že se snaží legalizovat vraždu.

Tiger Woods nabádá ke klidnému dialogu

Názor na současné dění ve své rodné zemi vyslovil i čtyřiačtyřicetiletý golfista Tiger Woods. Ze všeho nejdříve vyjádřil soustrast rodině zesnulého a následně podpořil práci policie, k níž dle svých slov doposud choval obrovský respekt. Demonstranty volající po spravedlnosti poprosil, aby své postoje prezentovali poněkud mírnější formou. Prosazování práva lze docílit bez zbytečných excesů a násilných projevů.

David Břach

Rád pracuji s informacemi a ještě raději se o ně podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.