Michael Jordan podpořil protesty proti rasismu

Situace ve Spojených státech amerických eskaluje. Protesty proti rasismu a policejní brutalitě neustávají hned v několika velkých městech, prezident Donald Trump se před nimi dokonce schoval v tajném bunkru Bílého domu. Bouřlivý nesouhlas lidu vyvolala náhlá smrt afroamerického muže George Floyda, jemuž policista Derek Chauvin během zatýkání klečel na krku tak dlouho, až v něm nevratně uhasil život. K incidentu už se vyjádřilo dokonce i velké množství celebrit, přičemž nejhlasitějším zastáncem demonstrantů se stal někdejší basketbalista Michael Jordan.

“Něžný obr” zemřel naprosto zbytečně

Šestačtyřicetiletý George Floyd se stal doslova symbolem boje proti rasismu a policejní brutalitě na území USA poté, co skonal na následky drsného zákroku policisty Dereka Chauvina. Ten zástupci afroamerické komunity během zatýkání klečel skoro devět minut na krku a nereagoval ani na jeho opakované prosby o holý život. K podobnému zacházení neměl podle očitých svědků sebemenší důvod. Něžný obr, jak Floydovi přátelé přezdívali, totiž nekladl odpor a snažil se spolupracovat. Důvod, kvůli němuž se do potyčky se strážcem pořádku dostal, byl navíc podle všeho opravdu banální. Zarážející je pak na celé kauze také to, že se oba hlavní aktéři dobře znali ještě z dob společného působení u nejmenované bezpečnostní agentury.

Smrt černošského muže středního věku v Minneapolis vyvolala obrovské mediální pozdvižení, načež se lidé lačnící po spravedlnosti vydali do ulic. Ačkoli se policie podle několika zahraničních deníků snažila incident zamést po koberec a vyjít z něj, takříkajíc, bez ztráty květinky, pod obrovským tlakem nakonec v pátek Chauvina zatkla a obvinila z vraždy, za což mu hrozí až pětadvacetiletý pobyt za mřížemi. Ani to však protestanti jako závdavek nepřijali a ve svých hromadných akcích pokračují. Chtějí, aby už k podobným událostem jednoduše nedocházelo, jelikož George Floyd podle nich rozhodně není jedinou obětí policejní brutality, byť se mu jako jedinému dostalo takto masivní pozornosti.

Michael Jordan podpořil demonstrace a žádá konec rasismu

K tragickému úmrtí muže s rasovým podtextem se v neděli vyjádřil také někdejší basketbalista Michael Jordan. Dvojnásobný olympijský medailista a šestkrát korunovaný král zámořské NBA v barvách Chicaga Bulls je z celé situace v rodné zemi zcela evidentně rozladěný. Nejprve vyjádřil nejhlubší soustrast rodině George Floyda a vůbec všem, kteří vinou brutálního zacházení policie přišli naprosto nesmyslně o své blízké. Zároveň dodal, že protestanty a všeobecně demonstrace chápe, ba je dokonce podporuje. Rasismus je prý potřeba vymýtit i s kořeny a právě teď zřejmě nastal nejvyšší čas, aby se jím začali zabývat ty nejpovolanější. Lidé toho mají zkrátka dost a pokud nedojde k výraznému zlepšení, ví jen Bůh, kam až nesnášenlivost jednotlivých skupin v USA povede.

Zdroj: Twitter, BBC

David Břach

Sportovní nadšenec a zarytý milovník psaného slova.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.