Lewis Hamilton v problémech. Kvůli protestnímu tričku musel na kobereček

By Benbradshaw – Own work, CC BY-SA 4.0, zdroj: Wikipedia Commons / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

V otázkách policejní brutality a násilí vůči černošské komunitě se britský automobilový závodník Lewis Hamilton od samého počátku hlasitě angažuje. Dalo by se dokonce říci, že protirasistickému hnutí Black Lives Matter propůjčuje tvář mnohem více než kdokoli jiný. Tentokrát to však se snahou zaujmout masy nejspíš přehnal. Kvůli protestnímu tričku s nápisem „Zavřete poldy, co zabili Breonnu Taylorovou“ se dostal do hledáčku Mezinárodní automobilové federace FIA, která hodnotila, zda-li použitím výše zmíněného motivu nedošlo k porušení zákazu politických vyjádření během závodů.

Vyšetřování se nekoná, dojde pouze k upřesnění některých nejasností

Právě probíhající ročník královské disciplíny automobilového sportu neovlivnila pouze pandemie nového koronaviru. Po smrti George Floyda se Formule 1 stejně jako drtivá většina sportovních soutěží rezolutně vymezila proti rasismu a podpořila hnutí Black Lives Matter. Role hlásné trouby se dle očekávání chopil pětatřicetiletý Lewis Hamilton, který zatím před každým závodem poklekl na znamení solidarity a navíc oblékl protestní tričko. Jinak tomu pochopitelně nebylo ani při Velké ceně Toskánska, jíž s přehledem ovládl a připsal si tak již 90. vítězství v kariéře.

Když populární britský závodník přebíral cenu, jeho speciální oděv s nápisem „Zavřete poldy, co zabili Breonnu Taylorovou“ vyvolal kontroverzi. Mnoho fanoušků i novinářů se ptalo, zda-li náhodou nedošlo k porušení pravidel. Ta totiž přítomnost politických vyjádření na závodech jasně zakazují. Mezinárodní automobilová federace FIA posléze uvedla, že se záležitostí intenzivně zabývá a jasné světlo do případu vnese velice brzy. Vyšetřování se Lewis Hamilton podle zahraničních médií nakonec vyhne. Organizace FIA pouze upřesní nejasnosti ohledně toho, co pilotům je a není dovoleno.

Hamilton se protestů nevzdá, těší se podpoře svého týmu

Šestadvacetiletá Afroameričanka Breonna Taylor byla v březnu tohoto roku zastřelena při policejní razii v útrobách vlastního bytu. Lewis Hamilton chtěl po vzoru dalších osobností včetně Naomi Ósakaové či LeBrona Jamese zdůraznit, že aktéři onoho zásahu ještě stále běhají na svobodě, tudíž není načase sklonit zbraně. Když se skrze média dozvěděl, že vyšetřování ze strany FIA nebude pokračovat, ubezpečil fanoušky, že v dané platformě hodlá pokračovat. Navíc se těší podpoře celého týmu. Mercedes rovněž bojuje proti rasové nesnášenlivosti, spojení slavného pilota s iniciativou Black Lives Matter tedy logicky vnímá pozitivně.

Zdroj: BBC

David Břach

Sportovní nadšenec a milovník psaného slova.

Jeden myslel na “Lewis Hamilton v problémech. Kvůli protestnímu tričku musel na kobereček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.