Koronavirus: Jan Vopat prý karanténu neporušil

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Koronavirus způsobující nemoc COVID-19 se postupně šíří Českou republikou a nevyhýbá se ani slavným osobnostem. Někdejší hokejista Los Angeles Kings či Nashville Predators Jan Vopat je prvním potvrzeným pacientem v Litvínově, jehož teď prý lidé neprávem lynčují za porušení karantény a veřejné ohrožení. Proti závažnému nařčení se ohradila sportovcova manželka Lenka Vopatová, která vše uvedla na pravou míru.

Vopat se pravděpodobně nakazil v Německu

Jan Vopat působí od roku 2013 jako skaut zámořského hokejového klubu St. Louis Blues. Právě kvůli tomuto zaměstnání, které vyžaduje pravidelné cestování do zahraničí, se s největší pravděpodobností nakazil novým typem koronaviru způsobujícím nemoc zvanou COVID-19. Údajně k tomu mělo dojít při posledním výjezdu do Německa, z něhož se vrátil 8. března.

Sedmačtyřicetiletý rodák z Mostu je teprve druhým českým sportovcem s touto diagnózou a zároveň prvním občanem Litvínova, u něhož se onemocnění projevilo. Podle svých slov se zatím cítí dobře a stejně jako vysloužilý boxer Lukáš Konečný, jenž si v této disciplíně zajistil smutné prvenství, má jen lehké příznaky.

Vopat to na internetu pořádně schytal

My se ale chceme zaměřit na něco jiného. Nemohli jsme si totiž nevšimnout veřejného lynče v komentářích u článku, který o hokejistově nemoci informoval mezi prvními. Lidé z Litvínova tam hojně zmiňují, že se Vopat po dobu několika dnů volně pohyboval po městě a přicházel tak do kontaktu s lidmi, které mohl potenciálně nakazit.

Samozřejmě nemusíme zdůrazňovat, že některé výlevy diskutujících byly daleko za hranicí slušného chování. Ke kauze se proto rozhodla vyjádřit Lenka Vopatová, manželka nakaženého sportovce. Na Facebooku vysvětlila, proč je podle ní veřejné pohoršení nespravedlivé:

„Manžel přiletěl ze služební cesty v neděli 8. března a to z Německa. Po přistání neprojevoval žádné příznaky nemoci. V tuto dobu byla vládou nařízená povinná karanténa pouze pro lidi vracející se z Itálie. Tudíž na mého manžela se žádná karanténa nevztahovala. A proto se mohl volně pohybovat po městě a mezi lidmi. Až v pátek 13. března vláda rozšířila povinnou karanténu pro lidi vracející se z dalších rizikových zemí. To už byl ale manžel 6 dnů doma.“

Lenka Vopatová, Facebook, 21. března 2020

Litvínováci, musím se vyjádřit k tomu, co se včera rozpoutalo kolem mého manžela. Můj manžel Jan Vopat je opravdu…

Zveřejnil(a) Lenka Vopatova dne Sobota 21. března 2020

Souhlasíte s jejím vysvětlením, nebo máte na celou věc jiný názor? Napište nám do komentářů.

David Břach

Sportovní nadšenec a zarytý milovník psaného slova.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.