Kariéra Lance Armstronga dostala zpětně další přímý zásah

“Lance Lance Armstrong Tour Down Under” by  is licensed under CC BY 2.0

Osmačtyřicetiletý Lance Armstrong si účastí v dokumentárním pořadu televizní stanice ESPN zatloukl další hřebíček do rakve. Přiznal totiž to poslední, co před veřejností v souvislosti s dopingovou aférou ještě tajil. Přestože se někdejší cyklista celé roky dušoval, že s užíváním zakázaných látek začal až v pokročilém věku, nakonec prý jeho kariéru provázely od raného počátku – dokonce už před bojem se zákeřnou rakovinou varlat.

Dopingová aféra z roku 2012 zhasila hvězdu

Jméno Lance Armstronga bylo na přelomu tisíciletí symbolem světové cyklistiky. Nadaný sportovec roku 1996 porazil rakovinu varlat a následně sedmkrát v řadě dominoval v rámci prestižní Tour de France, kde se pravidelně střetával s těmi nejlepšími. Popularita a sláva na sebe nenechaly dlouho čekat.

Rodák z amerického Texasu byl prakticky všude, kam se člověk podíval. Mladým sportovců jej otcové dávali za vzor, v televizních pořadech se opěvoval jeho ohromný talent. Armstrong si dokonce vysloužil ocenění Sportovec roku 2002, které mu udělil časopis Sports Illustrated.

Hrdinská bublina definitivně splaskla v roce 2012, kdy na povrch vyplavala dopingová aféra. Tu slavný cyklista nejprve vehementně popíral, na základě zjištění Antidopingové komise však musel s pravdou ven – k lepším výkonům si skutečně pomáhal zakázanými látkami. Následně přišel o všech svých sedm triumfů z Tour de France a k tomu vyfasoval doživotní sportovní distanc.

Poslední zbytky uznání se proměnily v prach

“PJS_9532_L_peleton” by Patrick Storm Photography is licensed under CC BY 2.0

Jak už bylo řečeno, Lance Armstrong tehdy přišel o drtivou většinu svých sportovních trofejí. Titul mistra světa z roku 1993 mu ale zůstal i nadále. Jednoduše jej získal ještě v dobách, kdy zakázané látky údajně nebral. Ani toto tvrzení ovšem nebylo pravdou.

Z televizních spotů na stanici ESPN, které lákají diváky na očekávaný dokument o sportovcově životě, vyplývá, že doping dobrovolně užíval od svých jednadvaceti let. Provázel v podstatě celou jeho kariéru a ani v těžkých časech boje s rakovinou varlat tomu nebylo jinak. Co je ovšem ještě horší? Pokud by se znovu dostal do stejné situace, nerozhodl by se prý jinak. Dokument ještě ani nebyl odvysílán, ale už dnes je z reakcí jasné, že nové fanoušky si Armstrong na svou stranu určitě nezíská.

Zdroj: ESPN

David Břach

Sportovní nadšenec a zarytý milovník psaného slova.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.