Hlavním problémem Neymara je brazilská hamižnost, říká legenda Lyonu

By Кирилл Венедиктов – soccer.ru, CC BY-SA 3.0, zdroj: Wikipedia Commons / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Řadí se mezi nejlepší a nejproduktivnější útočníky současnosti, pravidelně nastupuje na klubové i reprezentační scéně, životopis mu zdobí několik významných trofejí, přesto však plusové body v žebříčcích popularity sbírá jen sporadicky. Brazilec Neymar se navzdory nespornému talentu poměrně často dostává do kontroverzních situací, z nichž obvykle vyjde jako prohrávající. Kde hledat hlavní příčinu? Fotbalistův krajan Juninho říká, že vinu nese především brazilská mentalita a způsob, jakým jsou tamní hráči od útlého věku vedeni.

Fotbal je pro Brazilce až na druhé koleji

Brazílie každoročně láká tisíce turistů především díky bohaté kultuře, skvělému jídlu a nádechu exotiky. Do povědomí světa se dále dostala také pro značné množství fotbalových odchovanců, kteří si na evropské scéně vysloužily silné renomé a pověst legend. Přestože má síla tamní ekonomiky v posledních letech vzestupnou tendenci (pokud se vrátíme do doby před koronavirovou pandemií), životní úroveň zůstává poměrně nízká. Když se proto v mládežnických kategoriích fotbalových klubů objeví šikovný chlapec s velkými ambicemi, trenéři a členové rodiny mu od samého počátku vštěpují, aby se během zahraniční kariéry ohlížel hlavně na peníze. Alespoň tak mentalitu Brazilců popisuje Juninho, který hovoří z vlastní zkušenosti.

Pětačtyřicetiletý rodák z Recife hrával na postu záložníka a silnou reputaci si získal především v barvách klubu Olympique Lyon. Nyní se v rozhovoru pro britský deník The Guardian vyjádřil na adresu krajan Neymara, který se kvůli špatným rozhodnutím často stává terčem kritiky. Podle sedminásobného mistra francouzské ligy není problém v hráči samotném, ale spíše výše zmíněném brazilském přemýšlení.

Neymar se rozhoduje jen na základě peněz

Vysloužilý záložník dále řekl, že Neymar se do slavného PSG odebral hlavně kvůli penězům a přestože mu klub poskytl snové podmínky, on si chce momentálně vydupat odchod ještě před vypršením smlouvy, namísto aby astronomické odměny splatil. Chování nejdražšího fotbalisty světa Juninho připisuje brazilské kultuře chamtivosti, které se mladí hráči učí už v juniorských soutěžích. Neutuchající touha po hromadění většího a většího bohatství způsobí, že pokud zásadně nezmění svůj způsob přemýšlení, nebude Neymar spokojený nikdy a nikde. Po stránce sportovní však podle krajana patří k naprosté světové špičce, může se prý rovnat dokonce i hvězdné dvojici Cristiano Ronaldo – Lionel Messi.

Zdroj: The Guardian

David Břach

Sportovní nadšenec a milovník psaného slova.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.