Deprese a myšlenky na sebevraždu. Populární atletka prolomila mlčení

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Psychické problémy až nebezpečně často postihují slavné sportovce, jejichž životy jsou zdánlivě zalité sluncem a pohodou. Nikdy ovšem nevíte, co se pod maskou spokojenosti opravdu skrývá. S nepříjemnými osobními zkušenostmi se široké veřejnosti otevřeně svěřila například americká atletka Tianna Bartoletta, která propadla chronické depresi a svého času dokonce zvažovala sebevraždu. Tenkrát se jí nejčernější myšlenky naštěstí podařilo zahnat. Protože prakticky každý den představuje novou výzvu, snaží se být nyní zářným příkladem pro ostatní.

Olympijská vítězka lidem představila svůj životní příběh

Pětatřicetiletá Tianna Bartoletta, která proslula jako úspěšná atletka, sprinterka a dálkařka, se zúčastnila sobotního setkání na podporu duševního zdraví a prevence sebevražd v rodném městě Elyria. Pozvánka k trojnásobné olympijské medailistce nedoputovala čistě náhodou. Sama totiž moc dobře ví, jakou paseku mohou duševní onemocnění napáchat. Drobná Američanka se prý podstatnou část života potýká s psychickými problémy. Od roku 2013 mají démoni uvnitř její hlavy konkrétní jméno. Tehdy si od lékařů vyslechla závažnou diagnózu – chronická deprese.

„Rozhodla jsem se tady otevřeně vystoupit, abych vám ukázala, jak vypadá skutečná deprese,“ odstartovala svůj emotivní monolog Bartoletta. „Obraz člověka v depresi, který nám většinou vyčaruje mozek, se totiž obvykle nepodobá mně. Ona silueta nešťastného člověka nemá devět národních titulů, tři olympijské medaile nebo stejný počet titulů mistryně světa. Lidé nedokáží pochopit, proč úspěšný a na první pohled silný sportovec trpí depresemi. Měl by být přece vděčný za dary, které od života dostává. Právě kvůli takovým názorům jsem to však málem nezvládla. Když jsem se někomu pokoušela svěřit, dostala se mi nazpět jen nedůvěra.“

Nešťastné manželství a samotu málem zaplatila životem

První příznaky deprese se u Tianny Bartoletty objevily už během univerzitních studií. Tehdy však ještě netušila, že existují lidé, kterým se může otevřeně svěřit a jejichž profesionální názory přispívají k narovnání podlomené psychiky. Vzhledem k všudypřítomnému nepochopení přátel a okolí jí to ostatně ani nelze mít za zlé. Zlomový moment nastal až o několik let později, kdy žila v nešťastném manželském svazku na území Tampy.

Cítila se izolovaná od okolního světa, neměla podporu svých blízkých a pověst silné ženy ji dováděla k naprostému šílenství. Hlavou jí probleskly sebevražedné myšlenky, život chtěla ukončit oběšením v garáži. Temné plány však nakonec zhatil příliš nabitý program. „Pamatuji si, jak mi na konci dne jednoduše došel čas. Chápu, že to nyní musí znít vcelku úsměvně, ale takhle se to opravdu stalo. Pohled na houpající se opasek v garáži mě něčemu naučil. Když totiž překonáte útrapy a zvládnete vyčkat do dalšího dne, máte dočasně vyhráno. Neslibuji vám, že se zítra budete cítit lépe, ale určitě to bude jiné,“ dodala Bartoletty odvahu všem osobám s obdobnou diagnózou. „Bolest je nevyhnutelná, ale utrpení je volba.“

Zdroj: The Chronicle

David Břach

Sportovní nadšenec a milovník psaného slova.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.