Brankář Manuel Neuer si nevědomky zadělal na problémy

“File:Manuel Neuer 2471.jpg” by Harald Bischoff is licensed under CC BY-SA 3.0 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Koho chleba jíš, toho píseň zpívej. Tohoto rčení se zřejmě doslovně držel německý fotbalový brankář Manuel Neuer, který na dovolené v Chorvatsku popíjel drinky a s tamními “domorodci” navíc vesele prozpěvoval verše, jejichž významu vzhledem k jazykové bariéře údajně nerozuměl. Letitá opora slavného Bayernu Mnichov však nevědomky udělala reklamu kontroverznímu muzikantovi Marku Perkovičovi, jehož díla jsou v mnoha evropských zemích kvůli náklonnosti k chorvatskému fašistickému hnutí Ustaša zakázány.

Dovolená, na kterou nejspíš dlouho nezapomene

Německý fotbalový klub FC Bayern Mnichov si přibližně v polovině minulého měsíce s předstihem zajistil osmé bundesligové prvenství za sebou, historicky se pak jedná o třicátý mistrovský titul vůbec. Jubilejní triumf dirigoval fenomenální střelec Robert Lewandowski, ale také zkušený reprezentační brankář Manuel Neuer. Čtyřiatřicetiletý rodák z Gelsenkirchenu dlouhou dobu opanuje post klubové jedničky a díky květnovému prodloužení smlouvy se může výsostným postavením těšit ještě minimálně další tři roky. Odchovanec Schalke 04 se povedenou sezónu rozhodl oslavit s přáteli na pobřeží Jaderného moře. Chorvatská dovolená, jíž se zúčastnil také Neuerův týmový kolega Toni Tapalović, se však neobešla bez skandálu.

Internetem koluje video, na kterém Neuer, Tapalović a hrstka dalších lidí hromadně zpívají a zjevně se u toho těší dobré náladě. Proti tomu by se samozřejmě nedalo nic namítnout, nicméně jen dokud si nezjistíte více informací o textu dané písně či jejím interpretovi. Chorvatský zpěvák Marko Perkovič, který vystupuje pod pseudonymem Thompson a netají se svými sympatiemi k fašistickému hnutí Ustaša, je totiž v několika evropských zemích zakázán.

Neuer prý nevěděl, o čem vlastně zpívá

Píseň „Lijepa li si“ vznikla roku 1998 a je od samého počátku považována za velmi kontroverzní hudební počin. Opírá se totiž o oblast Bosny a Hercegoviny, jíž si v 90. letech minulého století nárokovalo právě výše zmíněné chorvatské hnutí nevalné pověsti. Manuel Neuer se k incidentu, kterého se okamžitě chytla všechna velká světová média, dosud osobně nevyjádřil. Slovy svého manažera ovšem nevěděl, o čem že to vlastně zpívá. Chorvatštinou totiž údajně nemluví. Video nicméně evokuje zcela opačný pocit, jelikož slavný brankář pěje vskutku sebevědomě a skoro jako někdo, kdo se cizímu jazyku poctivě učí…

Zdroj: DW.com

David Břach

Sportovní nadšenec a milovník psaného slova.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.