Bojovník s velkým B! Marián Čišovský oslavil 40. narozeniny

“File:Marián Čišovský 01.jpg” by Vachovec1 is licensed under CC BY-SA 3.0 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Amyotrofická laterální skleróza. Tuto krutou diagnózu si od lékařů v roce 2014 vyslechl Marián Čišovskýfotbalista, milující manžel a otec tří dětí. Nemoc, které v minulosti podlehl například politik a někdejší premiér České republiky Stanislav Gross, většinou zabije svého hostitele do dvou až pěti let. Čišovský je ovšem velký bojovník a proto letos oslavil už čtyřicáté narozeniny. Na veřejnosti se však prakticky neobjevuje a jeho stav je velmi vážný.

Fotbalista patřící do zlaté éry plzeňského fotbalu

Když Viktoria Plzeň v roce 2008 získala ohromnou posilu v podobě trenéra Pavla Vrby, vypracovala se z podceňovaného týmu na chvostu tabulky mezi naprostou špičku českého fotbalu. Hráči jako Pavel Horváth, David Limberský, Marek Bakoš, Daniel Kolář nebo František Fajtoral se stali klubovými ikonami, které se výrazně podíleli na většině zlatých tažení. Do této skvadry fotbalistů, kteří na Západě Čech dostali druhou šanci, patřil také slovenský stoper Marián Čišovský.

Rodák z Humenné měl v té době za sebou štace jako Inter Bratislava, MŠK Žilina, Artmedia Petržalka či rumunskou Politehnicu Timișoaru. Trojnásobný mistr slovenské ligy se v roce 2011 okamžitě zařadil do základní sestavy Viktorie Plzeň, které o sezónu později pomohl k titulu i zisku českého Superpoháru. V rámci Ligy mistrů bránil Lionela Messiho či Francka Ribéryho. Pak ale nastal zlom, který Mariánu Čišovskému obrátil život vzhůru nohama.

Diagnóza: ALS a posledních pár let života

ALS je tichým zabijákem, kvůli němuž si nemocná osoba připadá jako vězeň ve vlastním těle. Postupem času přestane dotyčný ovládat svaly, až zůstane naprosto paralyzován. Základní funkce mozku zůstávají proti tomuto onemocnění imunní, takže si člověk plně uvědomuje svůj stav. Zároveň moc dobře tuší, že příliš let na světě už mu bohužel nezbývá.

Odborníci udávají, že ALS zabije svého hostitele v období mezi dvěma až pěti lety. Je to ale veskrze subjektivní. Ve stejném roce jako Marián Čišovský začal se stejnou nemocí bojovat také bývalý politik Stanislav Gross, jenž zemřel o necelý rok později.

Marián Čišovský před nedávnem oslavil 40. narozeniny a ačkoli se vehementně vzpírá všem původním předpokladům, jeho stav je velice vážný. Oporou mu jsou kamarádi, rodina a samozřejmě také bývalí spoluhráči z Viktorie Plzeň, kteří jej ani po pěti letech nevyřadili ze soupisky. Tomu se říká oddanost příteli!

Zdroj: Wikipedia

David Břach

Sportovní nadšenec a milovník psaného slova.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.