Tyson Fury popsal své zkušenosti s rasovými předsudky

By Mike DiDomizio – Own work, CC BY-SA 4.0, zdroj: Wikipedia Commons / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Britský profesionální boxer Tyson Fury už na první pohled působí jako člověk, kterého si prostě nechcete znepřátelit. On sám ale v rozhovoru pro deník Daily Star uvedl, že musí pravidelně odrážet urážky opírající se o jeho romský původ. Úřadující mistr světa v těžké váze míní, že rasové předsudky ze společnosti asi nikdy nevymizí. Zároveň ale odmítá v duchu současných protestů způsobených násilnou smrtí afroameričana George Floyda bojovat jen za určitou skupinu lidí. Považuje se totiž za příslušníka lidské rady a tu hodlá hájit jako celek, kdykoli to bude nezbytně nutné.

Téma rasismu otřásá společností

Kauza zavražděného afroameričana George Floyda se stala symbolem boje proti rasové nesnášenlivosti a vyvolala masivní vlnu protestů napříč celým světem. Ani slavní sportovci v tomto směru nezůstávají stranou a veřejnosti přibližují své osobní zkušenosti s předsudky, které nemají v moderní společnosti místo. V rozhovoru pro britský deník Daily Star se na téma rasismu rozpovídal populární boxer Tyson Fury, jenž nikdy netajil romskými kořeny a dokonce hrdě nosí přezdívku “Cikánský král”.

Jednatřicetiletý rodák z Wythenshawe prý urážky s rasovým podtextem odráží dnes a denně. Stačí, aby prošel po ulici, a pokaždé se najde nějaký člověk, co na něj zakřičí z jedoucího vozu nebo druhého chodníku něco krajně nevhodného. Zároveň ale dodává, že jde jen o jednu část života, s níž se už dávno dokázal vyrovnat. Žádná urážka jej nedokáže zranit tak, jako soupeřova tvrdá rána v boxerském ringu. Fury dále vysvětlil, proč se nikdy veřejně nepostavil za “svůj lid”. Dvoumetrový sportovec prý uznává jen jednu jedinou rasu, a to konkrétně tu lidskou. Když bude lidstvo jako celek v nesnázích, bude jej hájit do roztrhání těla. Olej do ohně však rozdělováním populace nehodlá.

Fury se možná objeví na stříbrném plátně

Tyson Fury se v rozhovoru pro zmíněný britský deník dále pochlubil, že mu nejmenovaná produkční společnost z Hollywoodu nabídla poměrně štědré peníze, aby mohla natočit snímek pojednávající o jeho profesním i soukromém životě. Ačkoli je vidina životopisného filmu o sobě samém neskutečně lákavá, úspěšný boxer ji zatím nechává u ledu. Do sportovního důchodu se totiž ještě rozhodně nechystá a nechce proto divákům podávat jen část příběhu, který ještě dopsat mnoho zajímavých kapitol.

Zdroj: Daily Star

David Břach

Sportovní nadšenec a milovník psaného slova.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.