Trenér basketu může kvůli komentáři s rasovým podtextem přijít o místo

By Alexander Jonesi – Flickr, CC BY-SA 2.0, zdroj: Wikipedia Commons / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Populární basketbalový kouč Pat Chambers se poměrně nedávno zúčastnil online semináře pořádaného asociací trenérů NCAA, kde společně s ostatními řečníky varoval před stále aktuální rasovou nesnášenlivostí v prostředí profesionálního sportu. Přestože emotivním proslovem neváhal kritizovat ostatní, talentovaný rozehrávač Rasir Bolton tvrdí, že má sám máslo na hlavě. Před rokem se totiž výrazně podepsal pod hráčovým odchodem z Penn State do Iowa State. Údajně měl pronést nevhodnou poznámku, za což se s odstupem času omluvil.

Na první pohled nevinná slova se dnes neodpouštějí

Afroamerický basketbalista Rasir Bolton ještě vloni na jaře nastupoval za univerzitní tým Penn State, pak se ale náhle rozhodl odejít ke konkurenčnímu Iowa State. Dvacetiletý sportovec s odstupem času vysvětluje, co jej ke změně dresu vedlo. Údajně nesnesl společnost trenéra Pata Chamberse, který se dopustil hned několika přešlapů s rasovým podtextem. Nejprve se prý podivoval nad tím, jak vytříbený jazyk hráčovi rodiče používají. Posléze mu přišlo divné, že si žijí na poměrně vysoké noze. Pomyslnou třešničkou na dortu se stal trenérův zdánlivě nevinný pokus o podání pomocné ruky.

Chambers svému tehdejšímu svěřenci řekl, že jej může zbavit tlaku. Doslova prý dokáže uvolnit tu smyčku, co má omotanou kolem krku. Takřka básnické souvětí se ve výsledku ukázalo jako krajně nevhodné, protože se podle Rasira Boltona opíralo o historické lynčování černochů. Hráč se proto rozhodl změnit působiště a do poloviny letošního roku udržel incident pod pokličkou. Pak ovšem nastala situace, kvůli níž pravda vyplavala na povrch.

Pat Chambers se s odstupem času kaje

Devětačtyřicetiletý trenér se nedávno zúčastnil online semináře, na kterém společně s kolegy hovořil o škodlivosti rasismu v prostředí profesionálního sportu. Když Rasir Bolton shlédl jeho emotivní řeč, musel se s širokou veřejností podělit o své zkušenosti. Pat Chambers se nadějnému sportovci skrze sociálně sítě omluvil za obrovskou bolest, jíž způsobil zcela nevědomky. I přesto toto vstřícné gesto se však hojně diskutuje o koučově budoucnosti a není vyloučeno, že kauzu s přispěním událostí posledních týdnů neustojí. Jakékoli náznaky rasismu se tvrdě trestají – zvykejme si.

Zdroj: Popculture.com

David Břach

Sportovní nadšenec a milovník psaného slova.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.