Slavný sportovec míní, že ohýbání kolene kvůli Black Lives Matter je pouze kosmetické

Ilustrační fotografie: Pixabay.com

Anglická Premier League, zámořská NBA a mnoho dalších sportovních soutěží se vydalo do rozsáhlého boje s rasismem, který odstartovala násilná smrt George Floyda během zatýkání policistou Derekem Chauvinem a několika jeho kolegy. Vyjadřování podpory protestantům spočívá například v oblékání symbolických dresů, kde obvyklé jmenovky hráčů vystřídal nápis ‘Black Lives Matter‘. Fotbalisté pak na začátku úvodních zápasů po koronavirové přestávce hromadně ohýbali kolena. Jak ale míní populární hráč kriketu Carlos Brathwaite, jedná pouze o kosmetická gesta bez reálného dopadu na společnost. Změnu přinesou pouze legislativní úpravy.

Brathwaite kvituje úsilí protestujících sportovců

Jednatřicetiletý sportovec z Barbadosu pravidelně nastupuje za West Indies cricket team a ve svém oboru patří k absolutní špičce. Jelikož se řadí mezi hrdé zástupce černošské menšiny, protesty vyvolané násilnou smrtí George Floyda, který nepřežil brutální zacházení při policejním zatýkání, se jej samozřejmě dotkly. Carlos Brathwaite v prvé řadě poděkoval všem slavným sportovcům, klubům i celým soutěžím za to, jak masově se proti rasismu ve společnosti postavili. Těšil ho zejména přístup anglické Premier League, jejíž hráči navlékli dresy s nápisem ‘Black Lives Matter‘ a navíc před startem úvodních zápasů po koronavirové pauze hromadně poklekli.

Pouhá gesta podpory ke zlepšení poměrů nemusejí stačit

Ačkoli Brathwaite sdílí stejné myšlenky jako protestující sportovci, zároveň dodal, že on sám o podobných gestech na podporu hnutí Black Lives Matter nepřemýšlí, protože pro něj představují pouze kosmetické vyjádření stanoviska bez reálného dopadu. Změnu dle jeho názoru přinese pouze legislativní úprava a také hromadné přeprogramování myšlení všech lidí žijících na této planetě. Oblíbený hráč kriketu se dále podivoval, proč při nástupu do letadel vidí někteří lidé ve všech mužích s mohutným plnovousem automaticky teroristu. Ani na černocha prý nemusíme automaticky pohlížet jako na zloděje nebo vraha a tím pádem bedlivě pozorovat každý jeho krok. Všechny tyto myšlenky z hlav veřejnosti prostě nedostane pár ohnutých kolech, byť se jedná o gesto ušlechtilé.

Zdroj: Looptt.com

David Břach

Sportovní nadšenec a milovník psaného slova.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.