Protesty sportovců proti rasové nesnášenlivosti znovu ožívají

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Kdy tohle oboustranné šílenství skončí? V několika městech na území Spojených států amerických pokračují masivní a mnohdy násilné protesty proti rasové nesnášenlivosti, které podnítil další brutální zákrok tamních policejních jednotek. Incident se tentokrát odehrál ve městě Kenosha. Strážci pořádku během zatýkání celkem sedmkrát střelili zástupce afroamerické komunity Jacoba Blakea, který sice vážným zraněním nepodlehl, nicméně následky nejspíš ponese až do konce života. Kampaň Black Lives Matter se proto znovu dostává do popředí a slavní sportovci hromadně vyjadřují svou nespokojenost. Tenistka Naomi Ósakaová odstoupila z turnaje v New Yorku, kde ji od vysněného finále dělil jediný duel. Basketbalisté NBA zas odmítli nastoupit do několika zápasů.

Ósakaová se v prostředí “bílého sportu” snaží zahájit debatu

Dvaadvacetiletá japonská tenistka Naomi Ósakaová měla jednou nohou nakročeno do velkého finále. Rozhodující zápas newyorského turnaje se však bude muset obejít bez její přítomnosti. Sportovkyně s haitskými kořeny náhle opustila sociální bublinu prestižního turnaje, aby dala najevo nespokojenost s poměry ve společnosti. K radikálnímu rozhodnutí ji vedl brutální policejní zákrok ve městě Kenosha, kde strážci pořádku celkem sedmkrát postřelili Jakoba Blakea během zatýkání.

Někdejší světová jednička míní, že podobné případy násilí vůči černošské komunitě vyžadují obrovskou pozornost a ona jim proto nechce stát v cestě. Žádné drastické dopady svého rozhodnutí pochopitelně neočekává, na druhou stranu ovšem touží alespoň zahájit debatu v rámci “bílého sportu”, jak se tenisu často přezdívá. Z policejní brutality, která prý připomíná postupnou genocidu, se jí zvedá žaludek. Protest Ósakaové částečně podpořili také pořadatelé právě probíhající akce, kteří odložili semifinálové duely na pátek.

Hráči NBA bojkotují stále probíhající play-off

Protesty proti rasismu ve společnosti okamžitě pronikly prakticky do všech amerických sportovních soutěží. Odložené zápasy hlásí MLB, MLS a dokonce i NBA. Čtvrteční duel mezi kluby Milwaukee Buck a Orlando Magic, do něhož hráči odmítli nastoupit, odstartoval revoluci. Vedení nejslavnější basketbalové ligy světa následně odložilo i zbylá klání, přičemž někteří hráči dokonce požadují, aby došlo k předčasnému ukončení celé sezóny. S tímto názorem by pravděpodobně souhlasil také populární LeBron James, jemuž se prý ze současného stavu společnosti dělá špatně. Hvězda palubovek vnímá, že některé lidi už neustálé upozorňování na sociální nespravedlnost unavuje, nicméně on se stejně jako ostatní černoši skutečně obává o holý život.

David Břach

Sportovní nadšenec a milovník psaného slova.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.